Berner Gruppen må anke saken videre til Fylkesmannen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Drammensveien
Det er foreløpig uvisst hvilke konsekvenser bystyrets forslag vil få for det planlagte arbeidet på tomten i Drammensveien 131 på Skøyen i Oslo.
Hadde byggetillatelse
Berner Gruppen kjøpte Oslo Ridehus av konsernets styreleder og hovedaksjonær Jens P. Heyerdahl d.y. for 130 millioner kroner i 2007.Selve eiendommen er falleferdig og skal rives.
Tomten er regulert til næringseiendom og skal etter planen inneholde kontorlokaler.
Heyerdahl-familien har tidligere søkt og fått byggetillatelse, men den ble ikke benyttet og utløp i 2003.
Etter at Berner Gruppen tok over eiendommen, ble det utarbeidet en ny rammesøknad for bebyggelse av tomten, ifølge konsernets eiendomsdirektør Kristian Eriksen.
Det skal oppføres et syvetasjers kontorbygg med et areal på omkring 10 000 kvadratmeter.
- Den nye byggeplanen ble godkjent av Plan- og bygningsetaten. Det kom derimot klager fra naboene. Disse ble også behandlet av etaten og forkastet, sier Eriksen.
Normal saksgang førte saken til bystyret, som i går altså sa nei til deler av rammesøknaden.
Eiendomsdirektøren mener det er for tidlig å si hvilken effekt det vil ha på videre det utviklingsarbeidet på tomten.
- Dette er veldig ferskt og vi må nå sette oss ned og se hva vedtaket innebærer. Det er ikke sikkert at vi trenger å endre så mye, men dette vet vi mye mer om i neste uke. Videre klageinstans er Fylkesmannen.
- Fair pris
Ridehus-saken fikk stor oppmerksomhet i media i april i fjor, da Dagens Næringsliv skrev en rekke artikler om angivelig sammenblanding av Dagbladets midler og Heydahl-familiens privatøkonomi.Avisen tegnet bilde av høyrisikoinvesteringer i aksjer og eiendom som har tappet mediekonsernet for penger og beriket dens eiere.
Eriksen avviser dette situasjonsbilde.
- Jeg mener at kjøpet av Ridehuset ble gjort på riktig tidspunkt til en fair pris ut i fra markedssituasjonen. Det er ikke sikkert at vi får det samme for det i dag, men det kan være verdt 200 millioner om syv år. Det er slik eiendomsmarkedet er, prisene vil alltid svinge, forklarer han og fortsetter:
- Vi har også klausuler i kontrakten som minsker vår risiko, sammenliknet med andre prosjekter. Er det slik at rammesøknaden ikke går i orden, får vi rabatt på kjøpssummen. På et eller annet tidspunkt vil det uansett komme et nytt bygg på denne tomten.
Forsinkelser i byggeprosessen har mindre betydning for konsernet på grunn av dagens markedssituasjon, ifølge ham.
- Det er nå slik at man gjerne ikke starter å bygge før man har leietakere. Finanskrisa gjør at det på nåværende tidspunkt uansett ville være vanskelig å finne nok leietakere, sier han og utdyper:
- Jeg tror og håper at Ridehuset på sikt vil bidra til å gjøre konsernets økonomi mer robust og stabil. Sikkerheten vi har hatt i verdifulle eiendommer og aksjer, er nettopp det som har gjør at vi greier oss gjennom den tøffe tiden.
















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen