Forsvaret har offentliggjort navnet til soldaten som ble drept i Afghanistan.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Norske militære tap i Afghanistan:

• 25. januar 2010 ble en norsk soldat i Afghanistan drept da kjøretøyet han satt i kjørte på en veibombe.

• 17. april 2009 ble den 30 år gamle norske etterretningsoffiseren kaptein Trond Petter Kolset fra Steinkjer drept av en selvmordsbomber vest for Mazar-i-Sharif i Badghis-provinsen.

• 8. november 2007 ble den 22 år gamle soldaten Kristoffer Sørli Jørgensen drept av en veibombe nord for Maimana i Faryab-provinsen.

• 23. juli 2007 ble den 33 år gamle spesialsoldaten Tor Arne Lau-Henriksen skutt og drept i et angrep i Lowgar-provinsen sør for Kabul.

• 23. mai 2004 ble den 29 år gamle soldaten Tommy Rødningsby drept under et rakettangrep mot en bilkolonne i Kabul.

Kilde: NTB
(Dagbladet): Det var den norske soldaten Claes Joachim Olsson (22) som ble drept av en veibombe i Ghowrmach-distriktet i dag tidlig, melder Forsvaret.

Olsson var fra Gressvik utenfor Fredrikstad i Østfold fylke.

Han tilhørte Telemark bataljon der han hadde tjenestegjort siden september 2008.

Han startet sin tjeneste i Forsvaret i januar 2007.

To lettere skadd

Litt over klokken 06.00 norsk tid, kom den tragiske beskjeden om at en norsk soldat (22) ble drept av en veibombe i Afghanistan.  

Olsson var vognfører på en CV9030 stormpanservogn.

Infanterienheten han tilhørte var på vei for å møte soldater fra den afghanske hæren for å gjennomføre felles patruljer i området.

To andre norske soldater var i vognen og fikk lettere skader.

- Bomben var trolig nedgravd og utløst av en trykkplate og var sannsynligvis plassert av styrker som ønsker å gjøre opprør mot de afghanske styresmakter, sa kontreadmiral Trond Grytting til Dagbladet tidligere i dag.

22-åringen og de to soldatene som satt i vognen ble evakuert av stabiliseringsstyrkens helikopter i Meymaneh.

Tar på seg ansvaret

I kveld gikk Taliban ut og tok på seg ansvaret for bomben.

- Det eksploderte kjøretøyet ble etterlatt på stedet, skriver Taliban på sine hjemmesider, ifølge afteposten.no.


Meldingen siterer lokale mujahedin, hellige krigere og er signert Taliban-talsmannen Zabiullah Mujahid.

Over 100 norske soldater er så langt beskutt under oppdrag i Afghanistan.

- Svært trist dag

Olsson beskrives som dyktig, og han var godt likt blant medsoldatene.

Ifølge kollegene var han omgjengelig, pliktoppfyllende og sosial. Han var lett å bli kjent med og fikk fort tillit blant medsoldatene, skriver Forsvaret på sine hjemmesider i kveld.

- Dette er en svært trist dag for oss og dette har gått sterkt inn på meg. Det er alltid trist å miste et ungt menneske og en god soldat, sa Grytting.

Hans Majestet Kongen har sendt et kondolansetelegram der han meddeler sin medfølelse overfor de pårørende.

-  Det er med stor sorg vi har mottatt meldingen om at vi har mistet en av våre soldater i Afghanistan, sa statsminister Jens Stoltenberg til NTB og utdypet:

- Oppdraget de norske soldatene i Afghanistan gjør, er avgjørende for stabiliteten i Afghanistan. Vi har hele tiden visst at dette oppdraget kan være farlig, men tapet gjør likevel et dypt inntrykk.