VOLD VAR SVARET: - Ettersom ingen hørte etter hva elevene mente, var det som oftest vold som ble svaret. Ved å reise ei hånd mot lærerne kunne man få fred et helt friminutt, forteller en 21-åring til Dagbladet. 21-åringens historie handler ikke om skolen på bildet. Foto: BJØRN LANGSEM
- Jeg knekte nesa på læreren
Barneskolelærere
blir slått, kastet
stein etter og angrepet
med balltre.
Send tips til Dagbladet.noMMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
TØFFERE VOLD: Som hovedvernombud og lærer har Åge D. Abrahamsen sett hvordan lærere stadig blir utsatt for hardere verbal trakassering og tøffere vold. Skolen på bildet har ikke tilknytning til saken. Foto: SVEINUNG U. YSTAD
HØRTE IKKE ETTER: — Jeg endte opp i slåsskamp med lærerere undt 30 ganger, forteller 21-åringen, som forteller at han følte lærene ikke hørte etter. Foto: TORBJØRN GRØNNING
SKREMMENDE: — Denne utviklingen skremmer meg, sier Åge D. Abrahamsen til Dagbladet. Han har vært hovedverneombud i Re kommune Vestfold i ti år. Foto: SVEINUNG U. YSTAD
KNAKK NESA TIL LÆRER: - Det endte med at jeg ble utvist og at han knakk nesa, forteller Oslo-gutten. Foto: BJØRN LANGSEM
IKKE DÅRLIG SAMVITTIGHET: — Jeg opererer ikke med dårlig samvittighet. Jeg lever med meg selv hver dag og kan se mine feil uten å dømme meg selv som person, forteller 21-åringen. Foto: BJØRN LANGSEM
ENGSTLIGE OG REDDE: — Lærere er blitt sykemeldt etter at de er blitt utsatt for mobbing, vold og trakassering fra elevene. Det er flere som er engstelige på vei til jobben, sier Åge D. Abrahamsen. Foto: SVEINUNG U. YSTAD
Vold mot ansatte landet rundt
Et flertall av hovedverneombudene melder at vold mot ansatte er et stort problem i deres kommune. Her er noen av svarene:
Bamble kommune: «Problemet har et omfang som bekymrer og det ser ut til å øke».
Hamar kommune: «Vold og uakseptabel atferd er økende, og det er barneskolene som har opplevd den største økningen».
Tønsberg kommune: «Problemet er økende og dermed bekymringsfullt». Askøy kommune: «Jeg mener det er et betydelig problem for min kommune».
Ulstein kommune: «Vi har mange meldinger om vold og trakassering — både i skolen og i omsorgstjenesten».
Grimstad kommune: «I enkeltavdelingerer det et nærmest et daglig fenomen».
Re kommune: «Vi har flere registrerte voldsepisoder mot ansatte i skoler enn tidligere».
Trøgstad kommune:«Hovedvekten av skadene gjelder ansatte innen pleie og omsorg».
Åfjord kommune: «Vi hadde tre skademeldinger i kategorien trusler og vold mot lærere».
Vaksdal kommune: «Det har vært manglende rutiner for rapportering». Trondheim kommune: «Etter hvert som melderutinene blir bedre vil det sannsynligvis bli en økning i registrerte tilfeller i 2010».
Lyngen kommune: «Jeg tror problemet er større enn man tror».
Skien kommune: «I 2009 hadde vi 435 skademeldinger».
Bergen kommune: «Både skole og barnehager hatt en økning i antall skademeldinger fra 2008. For skoles vedkommende, fra 14 til 21 meldinger, og for barnehage, fra 10 til 14 meldinger». Ørsta kommune: «På oppvekstsektoren har det vært sporadiske tilfeller opp igjennom åra. De er knyttet til et veldig lite antall elever, men som til gjengjeld står for hyppige konfrontasjoner».
Nesodden kommune:«Antallet skademeldinger har nok økt noe».
Molde kommune: «Jeg vet at det skjer skader i både skole og i pleie og omsorg».
Åseral kommune:«Det er et stort problem».
Dagbladet har tatt kontakt med samtlige hovedverneombud i norske kommuner. 62 av 100 melder at trusler og vold mot kommunalt ansatte er et stort problem — og at det øker.
— I enkeltavdelinger det et nærmest et daglig fenomen, sier hovedverneombud i Grimstad kommune, Arne Rugstad.
Det er økningen i skolene som skremmer hovedverneombudene mest:
— Små barn kommer med svært alvorlige trusler og fysiske angrep, kaster steiner mot hoder, slår etter hoder med stein i hånda, slår i hodet til ansatte med balltre. Dette er noe jeg ikke kunne tenke meg ville være så alvorlig før jeg ble hovedverneombud, sier et hovedverneombud som ønsker å være anonym.
Lærere sykemeldt
— Denne utviklingen skremmer meg, sier Åge D. Abrahamsen (54) til Dagbladet. Han har vært hovedverneombud i Re kommune Vestfold i ti år.
— Lærere er blitt sykemeldt etter at de er blitt utsatt for mobbing, vold og trakassering fra elevene. Det er flere som er engstelige på vei til jobben, sier Abrahamsen.
Som hovedverneombud og lærer har han sett hvordan lærerne stadig blir utsatt for hardere verbal trakassering og tøffere vold. Det kan være knyttneveslag i ansiktet og slag med ulike redskaper, forteller Abrahamsen.
— Det som er mest skremmende er at volden øker i barneskolen. Da jeg jobbet som barneskolærer på 80-tallet så jeg aldri en eneste elev slå en lærer, sier Abrahamsen.
Også hovedverneombud Anne Marit Holmlund i Hamar kommune sier at barneskolene har hatt den største økningen.
Slo læreren
Dagbladet møter en 21-åring etsted i Oslo. Han er én av de som har utøvd vold mot lærerne.
— Om lærerne ble for innpåslitne, var det bare vold eller voldstrusler som kunne stoppe dem. Lærerne kom oftest ut som den tapende part og ved flere tilfeller endte det opp med at de fikk blåmerker og andre småskader, forteller han.
Da han gikk på ungdomsskolen, ble han flyttet tre ganger på grunn av bråk og utagering i skolen. Flere som kjenner gutten godt, bekrefter overfor Dagbladet historien. — Jeg endte opp i slåsskamp med lærerere undt 30 ganger, forteller 21-åringen, som forteller at han følte lærene ikke hørte etter.
— Ettersom ingen hørte etter hva elevene mente, var det som oftest vold som ble svaret. Ved å reise ei hånd mot lærerne kunne man få fred et helt friminutt, sier han, som forteller om hendelse hvor en lærer ville stoppe han fra å røyke i friminuttet:
Truet lærere
— Etter å ha prøvd å ta fra meg røyken flere ganger, endte vi opp i et basketak, hvor jeg slo han i nesa mens han forsøkte å holde meg fast. Det endte med at jeg ble utvist og at han knakk nesa, forteller Oslo-gutten.
Han sier han også truet lærerne.
— En gang ville en lærer blande seg da jeg kranglet med en medelev. Etter en hel del drittslenging fikk han et klapp og jeg truet med «å ta ham» hvis han gikk til rektor. Det gikk nesten to uker før han turte å tyste til rektor, sier gutten, som i dag ikke angrer på at han utøvde vold mot lærerne.
— Jeg opererer ikke med dårlig samvittighet. Jeg lever med meg selv hver dag og kan se mine feil uten å dømme meg selv som person, forteller han.
— Blir kalt hore
Hovedverneombudet fra Re, Åge D. Abrahamsen, sier:
— I løpet av de 30 åra jeg har jobbet som lærer, har jeg sett at skjellsordene stadig er blitt grovere og grovere. Elevene har mye mindre respekt enn før. Han forteller at han som hovedverneombud ofte får høre at elevene verbalt trakasserer lærene i klasserommet. — Det er ikke hyggelig for en voksen dame å bli kalt for «hore» foran hele klassen, sier Abrahamsen.
Meget alvorlige trusler er også blitt framsatt, i skoletida og utenom skoletida, ifølge Abrahamsen.
Hovedverneombudet mener lærene ikke alltid er like flinke til å melde fra når de blir trakassert eller slått, og mener det må være mulig med flere reaksjonsmåter.
— Vi burde kunne utvise elevene mer enn noen få dager. Da kunne vi jobbet mer med å finne gode alternative løsninger. Det kan ikke være slik at elevenes rettigheter skal gå ut over arbeidsrettighetene til lærene, sier Abrahamsen.
BLÅMERKER: - Lærerne kom oftest ut som den tapende part og ved flere tilfeller endte det opp med at de fikk blåmerker og andre småskader, forteller 21-åring. Foto: BJØRN LANGSEM