Politiets utlendingsenhet (PU) håndjernsystem har ikke blitt kontrollert, testet eller godkjent.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Oslo
Systemet kalles «body-cuff» og ble oppfunnet i USA. Det består av metallåser, et hoftebelte og et reimsystem som gjør at den som setter utstyret på en person, får full kontroll over vedkommende.
I Norge skal alt slikt utstyr testes og vurderes før politiet får bruke det i arrestasjoner og til transport. Politidirektoratet skal godkjenne det.
Men ifølge Dagsavisen har PU brukt systemet siden 2006 ved uttransporteringer av utlendinger. Dette har skjedd flere ganger.
«Utstyret er også ressurssparende. På lange og krevende transporter, hvor krav til hvile og sikkerhet krever mange ledsagere over tid, vil man lett kunne »spare en mann - eller to, fordi en som uttransporteres i en body-cuff ikke vil utgjøre noen trussel, heter det i et brev fra PU.
PU oppdaget i desember at de trolig manglet hjemmel for å bruke systemet, og kontaktet Politidirektoratet. Direktoratet skriver i et svar at slikt utstyr må være godkjent før det skal brukes. Inntil det foreligger en nærmere avklaring på om utstyret vil bli formelt godkjent, har PU stoppet bruken.
I flere europeiske land bruker politimyndighetene dette systemet.
Amnesty International Norges generalsekretær John Peder Egenæs reagerer sterkt på at systemet har blitt brukt i Norge uten godkjenning.
- Dette er useriøst og skremmende, sier han.
(NTB)
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen