I fjor flyttet blånissene inn i Myrefjell i Målselv. Med bygdefolkets nye alpinanlegg som nærmeste nabo.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
PARISERHJULET: Var i bruk i England på 1930-tallet, og står nå på Blånisselandet i Målselv. Foto: Ingun A. Mæhlum
TURTE: Er selvsagt en av hovedpersonene i Blånisselandet, sammen med de andre nissevennene. Foto: Ingun A. Mæhlum
Se større kart Myrefjellet
Målselv fjellandsby/ Snowman Resort
• De første tomtene ble solgt i 2005, og i november 2007 åpnet alpinanlegget. I 2008 åpnet Blånisselandet.
• Målselv kommune satser stort på turisme, og planlegger å bli snømannens hjemland — som Rovaniemi har blitt julenissens.
• Andre opplevelser i Målselv og omegn er Polarbadet, Polar Zoo, Målselvfossen, Målselv Turhestsenter, hundekjøring, bygdemuseum og kalottspel om sommeren.
•Les mer: www.blanisselandet.no, www.malselvfjellandsby.no, www.snowmanbooking.no,
Bygdas nyeste turistattraksjon feiret ettårsjubileum i november, og er bygd opp rundt historiene om Jul i Blåfjell og oppfølgeren Jul på Månetoppen. Forfatter Gudny Ingebjørg Hagen har vært med hele veien, fra første plan til ferdig blånisseland. Hun har også vært med på utformingen av de mange nissedokkene, som er håndlaget i Tyskland.
- Gudny er her ofte, og har en fantasi som aldri stopper. Selv om hun bor i Oslo, tror jeg godt hun kunne tenke seg å bo her med nissene sine, sier daglig leder i Blånisseland, Lene Sørensen.
Selv er hun veldig glad over å få være med å starte opp en splitter ny turistsatsing i hjembygda, og flyttet hjem igjen etter reiselivsstudier og hotelljobb for å være med på nisseeventyret.
- Gründer Even Hegbom ville starte opp noe i Nord-Norge, og det sto mellom tre forskjellige steder. Nå er det blitt veldig bra i lille Målselv, sier Lene Sørensen.
Målselv kommune har tradisjonelt vært mest kjent for mange militærleire, store skoger og flinke kombinertløpere, men de siste årene har mye skjedd i innlandskommunen. For fire år siden åpnet Målselv FilmCamp i den nedlagte militærleiren Holmen på Skjold, og her har flere kjente norske og utenlandske filmer blitt spilt inn.
Vinteren 2007 åpnet den første alpinbakken i Målselv fjellandsby, og i dag er det totalt 13 løyper og tre heiser pluss barnebånd i anlegget. Den lengste løypa er over tre kilometer lang. Landsbyen er regulert for 1500 boenheter, og allerede har det reist seg et hundretall hytter i området. I alpingrenda er det også flere utleieleiligheter, et eget gårdstun skreddersydd for konferanser, og en skikafé som av og til lokker med levende musikk og full fest. Og det planlegges enda mye mer.
- Som vintersportssted har vi en stor fordel, nemlig at vi bare ligger tjue minutter unna nærmeste flyplass. Det er ganske unikt i Europa. Og det finnes ingen anlegg som har så god utsikt over Målselv som vi, sier leder for alpinanlegget, Ørnulf Vanebo.
Fra toppen av den øverste løypa, som ligger på 500 meter over havet, har vi utsikt over hele anlegget og store deler av bygda, blant annet flystripa.
Den driftige gründeren Even Hegbom fra Voss har snudd opp ned på hele Målselv, og flyplassen, som før het Bardufoss lufthavn, lyder i dag det internasjonale navnet Snowman International Airport. Tanken er å markedsføre Målselv internasjonalt som Snowmanland, og den store snømannen med den oransje lua har sammen med sin far vært på messer både i Kuala Lumpur og Berlin.
Det var Hegbom som dukket opp hos blånissemamma Gudny Ingebjørg Hagen og lanserte ideen om en familiepark basert på de folkekjære TV- nissene. Han kontaktet også NRK, som eier rettighetene til historiene og figurene. Etter mye fram og tilbake, ble Målselv banket gjennom som hjemsted. Nå er NRK medeiere, sammen med Hegboms selskap og flere målselvdøler som til sammen har 1400 folkeaksjer.
Det lave, huleaktige huset ligger nesten litt bortgjemt i fjellet, og det nordnorske mørketidslyset farger blåtimen blå. Innenfor døra høres den hviskende stemmen til dronning Fjellrose, lest av skuespiller Monna Tandberg fra tv-serien.
Hovedattraksjonen er den ti minutter lange togturen gjennom rødnissenes og blånissenes verden, og her dukker både geita Blåne, Turte, Tvilling og Rødnissejenta opp. De gamle gjenstandene, som henger rundt i løypa og på resten av senteret, er alle hentet fra bygda.
- Du vet, blånissenes motto er «vi blånisser låner og gir noe tilbake». Mye av filosofien handler om gjenbruk og miljø, og det ønsker vi å gjenspeile her også. Materialene til huset er her fra bygda, og vi har blant annet brukt et gammelt fjøs, sier Lene Sørensen.
Det gamle pariserhjulet som står like ved kafeen, stammer fra 30-tallets England, og har fått sin renessanse i det nordnorske eventyrlandet. Oppe på det nye Tuftegårdsloftet kan ungene nisse nissestreker og leke med dyra - som riktignok ikke er ekte, men ganske morsomme likevel. I helgene er det teater i Mamsen og Lillegutts teaterkafé og kaféteater, og når våren kommer planlegges en rekke utendørsaktiviteter.
I dag må man bestille på forhånd hvis man ønsker en tur med reinsdyr og slede, og de lokale samene har satt opp en lavvo utenfor Blånisselandet. Det er også mulig å dra på tur med hest i skogene rundt Myrefjell.
Mange av gjestene er hyttefolk eller hyttegjester, og er flittige brukere av både alpinbakkene og Blånisselandet.
- Vi kjøpte tomt allerede i 2005, og var ferdige med hytta i påska i fjor. Nå har vi feiret jul og nyttår her, og trives veldig godt, sier Jan Helge Nilssen og Anita Olsen fra Harstad, som har med seg barnebarnet Maria Aarberg (2).
- For oss har det vært veldig spennende å følge dette prosjektet fra starten. Og Maria er veldig glad i Blånisselandet, sier besteforeldrene.
På runden rundt i nissetoget peker og ler Maria fornøyd. Et voksent ektepar angrer på at de ikke tok med seg videokamera for å forevige hele turen.
Amalie Hind Moen (4) ble veldig skuffet da verken rød- eller blånissene kom på TV denne jula, men koser seg med bøker og lydbøker. Nå tar hun med lillesøster Victoria (2 ½) for å kjøre traktor på Mamsens og Lillegutts bilbane. Og de søte små plastgrisungene på Tuftegårsloftet blir behørig undersøkt.
- Se, de er rosa. De sover, roper Victoria.
Vi vinker til de små nissene og trasker ut i snøen. I barnebakken i skianlegget suser småtassene verdensvant ned de minste hengene - noen i strikk foran foreldrene sine. Blålyset har gått over til svart.
Selv om finanskrisa nok har bremset utviklingen i fjellandsbyen litt, er optimismen i bygda fortsatt stor. Og på Bardufoss lufthavn lyser skiltet selvsikkert mot oss, beregnet på gjester fra all verden: Snowman International Airport.
gro@dagbladet.no




























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen