Før sammenbruddet i oktober 2008.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Reykjavík
I et TV-overført vitnemål til en kommisjon som undersøker kredittkrisen, sa Wellink at han snakket med den islandske sentralbanksjefen i september 2008.
Han ble da fortalt at den islandske sentralbanken advarte regjeringen et halvt år før kollapsen om en potensielt farlig situasjon for landets banker.- Jeg håpet i det lengste at de bare ikke oppfattet det, men etter det jeg hørte fra min kollega om at han advarte dem flere måneder før, må jeg ærlig talt si at jeg tror de løy til meg, sa Wellink.
Den islandske bankkollapsen rystet den globale finanssektoren, og hundretusener av kunder i Nederland og Storbritannia tapte sine penger da den islandske nettbanken Icesave gikk over ende.
Myndighetene i de to landene betalte dem det de hadde tapt mot at Island kompenserte dem for tapet - til sammen rundt 5 milliarder dollar.
Islands Allting vedtok i august at pengene skal tilbakebetales, men det er fortsatt ikke enighet mellom Island, Storbritannia og Nederland om vilkårene.
(©NTB)




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen