Det er fortsatt uavklart hvilket skip Thy Ferries skal bruke. Det eneste som er klart er at den gamle danskeferja "Pride of Telemark" ikke blir satt inn på den nystartede ruta mellom Kristiansand og Hanstholm.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Kristiansand
Første tur over Skagerrak skjer allerede lørdag 10. april, noe som er 13 dager tidligere enn planlagt.
Ikke oppdatert
Det har lenge vært spekulert i at Thy Ferries skulle overta Kystlinks tidligere tonnasje. På sine hjemmesider ligger fortsatt "Pride of Telemark" ute som rederiets skip. Problemet er at Thy Ferries aldri har undertegnet noen leiekontrakt med eierne.
Nettsidene er heller ikke oppdatert med den nye oppstartsdatoen.
Tidligere i dag var det heller ikke mulig å booke billetter, men dette er nå gjenopprettet.
For stor
Nå sier gründer og administrerende direktør Svein Olaf Olsen til Dagbladet at det er definitivt avgjort at "Pride of Telemark" ikke skal chartres.
- Det var ikke konkurransemessig forsvarlig å leie dette skipet, er Olsens forklaring på hvorfor det store passasjerskipet ikke lenger er aktuelt for den nye ruta.
"Pride of Telemark" har ligget til reparasjon og senere i opplag i Frederikshavn og Sandefjord etter at den fikk strømsvikt og kolliderte med moloen i Hirtshals.
Eldre skip
Såvidt Dagbladet har grunn til å tro, er Thy Ferries i forhandlinger med DFDS om leievilkårene for et av rederiets skip. Det skal dreie seg om at skip som er mindre enn "Pride of Telemark" som er 155 meter langt og har en kapasitet på 550 biler og 1.500 passasjerer.
Den aktuelle båten seiler noe saktere enn "Pride of Telemarks" 20 knop. Av denne grunn må de planlagte rutetidene endres noe, bekrefter Olsen.
Kort tidsfrist
- Jeg kan ikke si annet enn at vi forhandler med et børsnotert rederi. Skipet har tidligere seilt i skandinavisk farvann - og på adskillig lengre rute enn overfarten til Danmark. Det er et flott skip, skryter Olsen.
Trass i at det er kun drøyt åtte uker til første seilas, er ikke den ferjedirektøren engstelig for å komme i tidsnød.
-Alle sertifikater er allerede i orden. Det samme gjelder finansieringen. Vi har allerede inngått avtaler for frakt og passasjerer for mellom 50 og 60 millioner kroner, opplyser han.
Mange om beinet
Dermed får Color Line knallhard konkurranse på strekningen mellom Kristiansand og Danmark, som er Norges desidert største ferjerute mål i passasjerer.
Fjord Line starter opp sin hurtigferje-forbindelse med Hirtshals etter at rederiet i fjor ble nektet av Kristiansand havn å seile kun om sommeren.
Denne avgjørelsen får et rettslig etterspill der Fjord Line krever flere titalls millioner kroner i erstatning.


















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen