Høyres André Oktay Dahl applauderer Mohammad-pågripelsen.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
PÅGREPET: Mohyeldeen Mohammad (24). Foto: Bjørn Langsem
Se større kart Oslo
(Dagbladet): Norske politikere er rystet over at det ble rettet trusler mot to av Dagbladets journalister da de oppsøkte demonstrant Mohyeldeen Mohammads folkeregistrerte adresse i larvik i går.
- Det er folk på vei hit for å skyte dere nå, sa Mohyeldeen Mohammad (24) til Dagbladets reportere i går.
Dagbladet anmeldte forholdet og i ettermiddag ble 24-åringen pågrepet av politiet Larvik der han nå er til avhør.
- Det er grunn til å applaudere politiet for at de slår raskt, hardt og kontant til i denne saken. De markerer med dette hvor grensene går i dette landet, sier justispolitisk talsmann for Høyre, André Oktay Dahl, til Dagbladet.
- Nødvendig
Han tror det var helt nødvendig å gjøre dette kjapt for å advare eventuelle andre som har lignende tanker. I tillegg til truslene, advarte Mohammad under fredagens demonstrasjon, mot et 11. september i Norge.I gårsdagens Klassekampen forsvarte han drap overfor homofile.
- Vi får ikke håpe Mohammad tror at dette er den del av ytringsfriheten. Da har han misforstått grovt, sier Oktay Dahl.
Han forventer at de som deltok under demonstrasjonen på fredag, går i seg selv og tenker over hva de var med på å støtte.
- Helt uakseptabelt
Arbeiderpartiets nestleder og parlamentariske leder, Helga Pedersen, uttalte tidligere i dag hun er overrasket over opplysningene om at Mohyeldeen Mohammad har kommet med grove trusler mot to av Dagbladets journalister.- Det er helt uakseptabelt å komme med trusler, uansett om det er journalister eller andre man er uenige med. Alle - også Dagbladet - skal forvalte ytringsfriheten, men det blir av og til også sagt ting man bare må tåle, sier Pedersen til Dagbladet.
Fremskrittspartiets Per-Willy Amundsen mener Dagbladet gjorde rett i å anmelde forholdet.
- Slik jeg leser det, er det åpenbare trusler. Her er det bare ett signal å gi: Anmeld og håp på straff, sier Frp-politikeren.




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen