Norsk billettformidler på klagetoppen. Forbrukermyndighetene maktesløse.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

FØR DU KJØPER BILLETTER PÅ NETT:

• Sjekk om nettstedet du bestiller fra er en offisiell leverandør eller selger på andrehåndsmarkedet (svartebørs).

Kjøper du billetter fra aktører på andrehåndsmarkedet, sett deg nøye inn i deres vilkårene. Her gjelder ofte helt andre vilkår enn ved kjøp fra offisielle leverandører.

• Sjekk når og hvordan leveringen av billetter skal skje. Skal leveringen skje samme dag som arrangementet, bør du tenke på om dette er en risiko du er villig til å ta.

• Vær oppmerksom på at arrangøren kan ha vilkår som sier at du kan nektes inngang til arrangementet dersom du har kjøpt billetten din på svartebørs.

• Husk at svartebørssalg av billetter til arrangementer i Norge er ulovlig.

Kilde: Forbrukerombudet

KLAGENE MOT EUROTEAM:

Her er noen av klagene forbrukermyndighetene har mottatt angående Euroteam de siste to årene:

• Bestilt to billetter til UEFA-finalen i 2008 for 14 300 kroner. De mottok billetter til et felt for motstandernes supportere og slapp ikke inn før kampens 72. minutt.

• Betalte 19 370 kroner for fem billetter til kampen mellom Frankrike og Romania i fotball-EM 2008. Et par dager før kampen fikk vedkommende e-post om å hente billettene på billettkontoret i Zürich. Ved ankomst til kontoret var det ingen billetter og forbrukeren fikk ikke sett kampen.

• Bestilte 01.01.09 3 billetter til en konsert 04.07.09. Billetten ble levert to dager etter konserten.

• Kjøpte billett til fotballkamp i mars. Ett døgn før kampen, i juni, får kunde beskjed om at billetten ikke kan utstedes. Kunde står da i Innsbruck og er på vei til kamp.

• Kjøpt billetter til Michael Jackson-konsert i England for 9 000 kroner. Fikk etter avlysningen beskjed om at bare 50 prosent av billettprisen refunderes. 

Kilde: Forbrukerrådet og Forbruker Europa

TRYGT BILLETTKJØP:

Norges Fotballforbund (NFF) anbefaler alle å benytte seg av de offisielle leverandørene av kampbilletter:

FIFAs hjemmesider for internasjonale arrangement, klubbenes hjemmesider for engelske kamper og NFF for kamper i Norge.

Bli medlem i supportklubben for ditt favorittlag, er rådet til leder for Supporterunionen for Britisk Fotball, Trond Fuhre.

- Da får du hjelp til å skaffe rimelige billetter og tips til hvilke nettsteder som er seriøse hvis du er sent ute, forklarer han.

• Ekstra trygghet ved nettkjøp får du ved å betale med kredittkort. Får du ikke billettene, og en skriftlig henvendelse til selgeren ikke fører fram, kan du få refundert utgiftene fra kredittkortutstederen som tar kampen videre med selgeren.

Les mer om kredittkjøploven på Forbrukerportalen.

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
(Dagbladet): Den lenge planlagte fotballhelgen i England med kompisgjengen ble langt fra som planlagt for Victor Leversen (20) fra Kristiansand.

Billetten til favorittlaget Chelseas bortekamp mot Wolverhampton forrige lørdag ble bestilt for drøye tre uker siden.

På forhånd sjekket 20-åringen flere internasjonale nettsteder som formidler kampbilletter.
 
Valget falt til slutt på norske Euroteam.net, som henvender seg både til norske og internasjonale kjøpere.


- Euroteam var absolutt ikke billigst, men det føltes tryggere å bestille fra et norsk selskap som reklamerer med gode garantier og lang fartstid i bransjen. Jeg betalte 1400 kroner for billetten som skulle leveres på mitt hotell i London senest dagen før ankomst.

Skylder på dårlig kommunikasjon

Framme i England oppdaget Kristiansand-mannen at det ikke lå noen billett på hotellet.

Det neste døgnet brukte han til å forsøke å få tak i selskapets kundeservice.

Til slutt fikk han beskjed om at billetten skulle overleveres ved arenaen, men heller ikke der så han noe til Euroteam eller en av deres agenter.

- Jeg hadde mest lyst til å dra tilbake til hotellet og grine. Heldigvis forbarmet Wolverhampton
s billettmanager seg over meg, slik at jeg fikk kjøpe en ekstrabillett. Uten dette hadde turen min vært helt bortkastet.

I en e-post til Leversen forklarer selskapet at feilen skyldtes dårlig kommunikasjon mellom Euroteam og en av deres partnere. De lover samtidig å refundere billettprisen innen 10-15 dager. En løsning 20-åringen er langt fra fornøyd med.

- På hjemmesiden får man ingen informasjon om at man ikke er helt sikker på å få billett. Jeg brukte 1 000 kroner bare på å sitte i telefonkø hos Euroteam i løpet av helgen. I tillegg kommer fly- og togbillettene og hotellet.

Manglende forbrukervern

Leversens tilfelle er langt fra enestående.

Forbrukerrådet mottok i fjor 39 henvendelser angående Euroteam.

Manglende levering av billetter og uenighet om refusjon av avlyste arrangement er spørsmål som går igjen, ifølge rådgiver Martin Skaug Halsos.

Men verken Forbrukerrådet eller Forbrukertvistutvalget, som kan fatte bindende vedtak i forbrukersaker, har myndighet til å behandle saker som omhandler kjøp av billetter til konsert- og sportsarrangement.

- Vi kan ikke gjøre noe annet enn å veilede forbrukerne da slike billettkjøp faller utenfor området vi jobber med. Er det slik at billetten ikke blir levert, er det klassisk avtalebrudd, sier Halsos.

Alternativet er å ta saken til Forliksrådet eller gå til sak mot selskapet.

- Men det sier seg selv, når det gjelder såpass små summer, vil de aller fleste vegre seg for å trekke inn advokat.

Har ikke råd til å betale

Forbruker Europa hjelper utenlandske forbrukere i tvistsaker med norske bedrifter.

20 prosent av alle henvendelsene de har mottatt siden 2007 omhandler Euroteam. Flere av kravene dreier seg om beløp på 15 000-20 000 kroner.

Røde tall preget Euroteams regnskap i 2008. Da stoppet også mesteparten av refusjonene til misfornøyde kjøpere.

- Fram til oktober 2008 greide vi å løse sakene i minnelighet, men etter det stoppet det helt opp. Selskapet opplyser at de ikke har midler til å refundere billettene, sier juridisk rådgiver Kirsti Pamphlett i Forbruker Europa.


- Vi ønsker at Forbrukertvistutvalget skal behandle disse sakene. Da blir det naturlig å se på refusjon av billettprisen og utgifter forbrukerne har hatt til reise og opphold i forbindelse med arrangementet.

Endrer vilkår underveis

På bakgrunn av alle klagene, har Forbrukerombudet siden i høst gått gjennom Euroteams avtaleverk.

Flere av vilkårene er lovstridige og svært lite forbrukervennlige, ifølge juridisk rådgiver Sverre Åril.

- Selskapet har endret noe av det vi har påpekt, men det er fremdeles en stor jobb å gjøre før disse vilkårene kan betraktes som akseptable, sier han og utdyper:

- Euroteam opererer blant annet med en refusjonsgaranti på 200 prosent hvis man ikke får billettene. I teorien skal man altså få dobbel pris tilbake. I realiteten er garantien begrenset til 200 euro per bestilling. De forbeholder seg også retten til å endre sine avtalevilkår underveis, noe som er helt urimelig.

- Ikke lovstridig

Euroteam styreleder Andreas Gyrre påpeker at flesteparten av selskapets kunder er fornøyde med deres tjenester.   

- Vi markedsfører 5 000 arrangement og selger 20 000-40 000 billetter i året. Feilmarginen på leveransene våre er minimal. Nedgradering eller oppgradering av billettene eller at de ikke blir levert skjer i under én prosent av kjøpene. Men det er selvfølgelig veldig synd når det først går galt og oppleves nok som veldig frustrerende for dem som rammes.  

Gyrre avviser at selskapet utsetter kjøperne for en uforholdsmessig stor risiko ved billettkjøp på annenhåndsmarkedet.    

- Vi har spesialisert oss på å skaffe billetter via agenter over hele verden. Går noe galt, er det vi som markedsførere som tar smekken for det, ikke agentene eller våre kunder. Vi er opptatt av å gjøre opp for oss og betaler tilbake det vi skal, men kredittkortselskapene tillater oss ikke å tilbakeføre mer enn 100 prosent av kjøpesummen. Da må vi sammen med kunden finne en annen måte å gi kompensasjon på. Det er ofte det som tar tid.  

Selskapets vilkår er helt i tråd med norsk lov, mener Gyrre.  

- Vi har brukt store ressurser og noen av Norges største advokatfirmaer til å utforme våre avtaler. Jeg registrer at forbrukermyndighetene mener at noen av vilkårene ikke har vært forbrukervennlige nok. Dette jobber vi fortløpende med å endre.