Gunde Svan mener Northug aldri blir like populær som Bjørn Dæhlie.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
GIR SEG IKKE: Gunde Svan vil helst ikke gå i noen ny ordkrig med Petter Northug, men klarer likevel ikke å dy seg helt.Foto:  Jonas Ekströmer / SCANPIX

GIR SEG IKKE: Gunde Svan vil helst ikke gå i noen ny ordkrig med Petter Northug, men klarer likevel ikke å dy seg helt.
Foto: Jonas Ekströmer / SCANPIX

Skammer du deg over Petter Northugs uttalelser?

 Ja, han burde være mer ydmyk.
 Nei, det er Gunde Svan som burde være flau.
Se resultatet

    Se større kart Whistler Creek

    Værmelding for Whistler Creek

    I dag I morgen Tirsdag Onsdag
    Skyet15°Skyet10°SkyetLett regn

    (Dagbladet): Gunde Svan gikk ut høyt på banen foran gårsdagens femmil, og ga uttrykk for at han håpet Petter Northug kom til å tabbe seg ut etter at nordmannen ga uttrykk for at de svenske løperne ikke var hans største frykt foran den avsluttende manndomsprøven i Whistler Olympic Park.

    Etter et taktisk mesterstykke av et løp, som ledet til Northugs første individuelle OL-gull, håpet svenske journalister at Northug skulle fyre seg opp og servere skadefro verbale sleivspark i retning Svan.

    - Jeg driter i Gunde Svan, sa Northug, og lurte på hvorfor han skulle bry seg om hva Svan mente.


    På spørsmål om hvem som ville vunnet en duell mellom dem i sporet svarte Northug:

    - Jeg skulle nok fulgt ham i løypa, og han var vel ingen spesielt god spurter?

    - Kunne vært faren hans


    Svan vil nødig begi seg ut i enda en ordkrig med Northug.

    Likevel klarer han ikke helt å motstå fristelsen, selv om han muligens tar Northugs svar på et ytterst hypotetisk spørsmål litt for bokstavelig.

    - Han får si akkurat hva han vil. Jeg kommer ikke til å kommentere det overhodet. Jeg ga meg for... Jeg kunne jo nesten vært faren hans, sier Svan til Expressen.

    - Ingen Dæhlie


    Northug holdt fast ved at han så på sølvvinner Axel Teichmann som en større trussel i spurten, enn den svenske bronsevinneren Johan Olsson, og fikk støtte av Odd-Bjørn Hjelmeset, som oppfordret svensken til å dra hjem og trene spurtteknikk.

    Etter hva som skjedde på oppløpet, kan det neppe betegnes som noe annet enn å konstatere sannheten, men Svan lar seg likevel hisse opp over det han mener er mangel på ydmykhet.

    Og han hevder å vite at også nordmenn reagerer på Northugs oppførsel.

    - Jeg har møtt flere nordmenn som skammer seg over uttalelsene hans, og at de ikke stiller seg bak dem. Han kommer aldri til å bli like populær i Norge som det (Bjørn) Dæhlie var, om han ikke forandrer seg og utviser en mer ydmyk holdning. Da Dæhlie dominerte, lot han resultatene tale for seg selv, og det var ingen som stilte spørsmål med hvem som var best. Og han hadde også den kapasiteten som Petter har, sier Svan.

    Verdens beste


    Den gamle storløperen må likevel erkjenne at Northug er en av verdens beste skiløpere - om ikke den beste.

    - Han (Northug) ligger veldig bra an, selv om han ikke er i nærheten av å ha vunnet alt. Norske aviser ringte meg før OL og spurte meg om han hadde mulighet til å vinne gull på alle distanser. Da svarte jeg at det kom han absolutt ikke til å gjøre. Selv om han er god, er han ikke i stand til å sjonglere med alle i verden på den måten, poengterer Svan.

    - Jag har träffat flera norrmän som skäms för hans uttalanden, att de inte står bakom dem.