Sortering av plast er bortkastet. Det er like greit å bare brenne plasten, mener SSB.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
IKKE STORT PROBLEM: Det meste av plasten som brukes er laget av olje eller naturgass. Den plasten vi gjenvinner i dag tilsvarer 0,3 prosent av oljeproduksjonen, ifølge SSB. Foto: DANIEL SANNUM LAUTEN
Det meste av plasten som brukes er laget av olje eller naturgass. Den plasten vi gjenvinner i dag tilsvarer 0,3 prosent av oljeproduksjonen, ifølge Bruvoll.
Dermed ville vi oppnådd samme miljøeffekt ved å skru av oljekranene i tre og en halv time.
- Utslippene fra avfallsbehandling er minimale, stort sett under 1 prosent av de nasjonale utslippene. Skal utslippene ned, er det helt andre utslippskilder som må reguleres. Det er derfor helt uklart hvilke miljø - og ressursproblemer man forsøker å løse med å øke gjenvinningen, sier Bruvoll til Vårt Land.
Gjenvinning gir også utslipp av klimagasser, og avfall må ofte transporteres lange strekninger for å gjenvinnes, påpeker hun.
- Om det er en målsetting å ta ut mindre olje eller å hogge mindre skog, ja, så bør myndighetene regulere nettopp dette. Paradoksalt nok virker det som det er slike mål en har i tankene, samtidig som en er opptatt av gode rammebetingelser for både oljeproduksjon, skogbruk og treforedling, sier forskeren.
Bruvoll påpeker at mengden skog i Norge er mer enn fordoblet siden 1925.
- Myndighetene er opptatt av gode rammebetingelser, blant annet ved lave CO2-avgifter. Er det da et mål å øke gjenvinningen av papir for å redusere uttaket av skog? spør forskeren. (NTB)













Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen