- Det er ikke snakk om å vedta denne boten, sier skipper Karl Kr. Angelsen.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Trondheim

I dag I morgen Tirsdag Onsdag
Lettskyet20°Enkelte regnbyger, perioder med solSkyetSkyet

    Se større kart Trondheim

    (Dagbladet):  Skipper på selfangstskuta M/S Kvitungen har fått beskjed om at han vil ilegges en bot på 30 000 kroner for krøking av levende selunger, melder Adressa.no.

    Ved «krøking» heises selen om bord i båten ved hjelp en lang stang med krok. For at krøking skal være lov skal dyrene være døde. Krøkingen ble rapportert inn av en selsfangstinspektør som var med Kvitungen til Vestisen utenfor Grønland i fjor vår.

    I den knusende rapporten som Dagbladet tidligere har omtalt, beskrives skytterne om bord på skuta som de reneste amatører, med en kaptein som tillot det som for inspektøren minnet om øvelsesskyting på levende sel.

    Selfangstinspektøren har fortalt at hun følte at stemningen om bord var så amper at hun ikke våget å varsle myndighetene.

    Skipper Karl Kr. Angelsen vil ikke vedta boten.


    - Opplysningene om at vi har krøket levende dyr er en påstand fra inspektøren, en påstand som ikke stemmer med virkeligheten. Det er ikke snakk om å vedta denne boten, sier Angelsen til Adressa.

    Hvis Angelsen ikke vedtar boten havner saken trolig i retten. Til Adressa sier han at han ser på dette som en fordel for å få avklart uklare bestemmelser rundt selfangst.

    I tillegg til Angelsen er rederiet ilagt en bot på 70 000 kroner, opplyser politiet i en pressemelding. Ifølge daglig leder Jan Petter Kraknes har rederiet foreløpig ikke bestemt seg for om de vil vedta boten eller ikke.