- Journalistikken skal ha fokus på det kontroversielle.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Fornebu

I dag I morgen Tirsdag Onsdag
Sol26°Skyet19°Lettskyet14°Skyet15°

(Dagbladet): Til helga starter Tippeligaen. På vinterkalde arenaer og i stua di - hovedsaklig formidlet av TV 2s fotballredaksjon.

I desember kritiserte studiovert Dag Solheim i Canal + sine kolleger i TV 2 for «syndebukkmentalitet» og «bajaskultur» via Dagbladet.

- Fokuset blir fjernet fra fotballen og over på enkeltpersoner og enkeltsituasjoner. Alt skal være så sensasjonelt, sa Solheim.

TV 2-nestor Davy Wathne stiller seg uforstående til denne typen kritikk. Han mener det ligger i journalistikkens natur å ta opp de omdiskuterte situasjonene.


- Journalistikken skal ha fokus på det kontroversielle og vil handle om det irregulære. Det er ingen nyhet at alle togene i Oslo er i rute. Skjønt det ville kanskje vært det nå, fordi det normale har blitt unormalt, sier Wathne til Dagbladet.

Engasjement og sinne

Solheim sa til VG Nett at Canal + kunne ha en dommer i studio uten at han måtte forklare hvorfor han gjorde feil, men kanskje bare snakke om hvordan det er å være dommer.

- Du kan jo spørre en ire, foreslår Davy Wathne.

- Dommerfeil kan bli avgjørende for hvem som reiser til Sør-Afrika på ferie og hvem som skal spille VM til sommeren. Dommerfeil skaper engasjement, frustrasjon og sinne. Dette er jo ikke noe TV 2 har funnet på. Du kan se i tyske aviser, så står det om Øvrebø der også.


- Ser Solheim sendingene våre?

TV 2s fotballsjef Vegard Jansen Hagen stilte overfor VG Nett spørsmål ved om Solheim uttalte seg som programleder eller som varastyremedlem i Fredrikstad FK.

Wathne klarer heller ikke dy seg for et lite stikk til Solheim i dag:

- Ser han på sendingene våre? Sitter han ikke i styret i FFK, og er ikke styremedlemene på kamp når vi har sending? sier Davy.