Oversvømmmelser og ras stopper både biler og tog. Verst er det i nord.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
STENT AV FLOM:  Meråkerbanen er stengt etter at vann flommet over skinnene. Foto: Tor Aage Hansen

STENT AV FLOM: Meråkerbanen er stengt etter at vann flommet over skinnene. Foto: Tor Aage Hansen

Flomstengte veier:

Nord-Trøndelag:

Fv 193
Meltingen - Verrabotn
Nord-Trøndelag - Redusert framkommelighet
Redusert framkommelighet og ett felt stengt på grunn av oversvømmelse.

Fv 64
Staur - Alstad, ved Nåvik
Nord-Trøndelag - Midlertidig stengt
Stengt på grunn av flom.

Fv 42
Langstein - Okkelberg
Nord-Trøndelag - Midlertidig stengt
Stengt på grunn av flom

Rv 761
Venna - Vist, ved Gangstadkorsen
Nord-Trøndelag - Midlertidig stengt
Stengt på grunn av oversvømmelse.
Anbefalt omkjøring små biler, Fv 236 Gjørv og Fv 235 Hustad, store biler E6 om Røra.

Rv 776
Salsbruket - Høylandet
Nord-Trøndelag - Midlertidig stengt
Stengt på grunn av flom.

Sør-Trøndelag:

Rv 715
Åfjord - Ågård, ved Momyran
Sør-Trøndelag - Redusert framkommelighet
Redusert framkommelighet på grunn av flom

Rv 715
Årgård - Osen, ved Steinsdalen
Sør-Trøndelag - Midlertidig stengt
Stengt på grunn av flom.

Kilde: Statens vegvesen

Værmelding for Trondheim

I dag I morgen Mandag Tirsdag
SluddSludd-1°SluddSludd

    Se større kart Trondheim

    (Dagbladet): Har du bilder av ekstremværet? Send dem til 2400@db.no eller på mms til 2400.

    Store vannmengder skaper problemer i Trøndelag i dag.

    Både i Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag rammes veier og jernbane av flom og ras etter rekordmye nedbør og snøsmelting.

    - Folk oppfordres til å ta det veldig med ro og passe på vannplaning. Det er veldig mye vann i veiene. Vi har opplevd at det plutselig ble veldig mye smeltevann, rennene i veikanten er i tillegg tette, så da renner det over, sier Erling Drangshol, ved Vegtrafikksentralen til Dagbladet.

    Problemene er verst i nord.

    - I Nord-Trøndelag er det ekstremt. I området rundt Trondheim er det litt opphold nå, så her går det bedre, opplyser Drangshol.

    Togskinner i vann

    Flere steder står veiene under vann. Både riksveier og mindre lokale veier er stengt. (Se faktaboks.) Også Jernbanesporet står under vann enkelte steder.

    «Meråkerbanen er inntil videre stengt mellom Hell og Gudå. Lokalt store nedbørsmengder i kombinasjon med snø og is har medført tette stikkrenner slik at vann har trengt inn i underbygningen under jernbanesporene.», heter det i en pressemelding fra Jernbaneverket.

    Det er økt risiko for ras og utglidning som er årsaken, opplyses det videre.

    Strekningens undersøkes nå. Foreløpig er det for tidlig å si noe om når banen igjen kan åpnes for trafikk.

    Stengt mellom Bodø og Trondheim

    Passasjerene på Nordlandsbanen måtte også ty til buss på store deler av strekningen mellom Bodø og Trondheim etter naturskapte problemer torsdag. Personell fra Jernbaneverket inspiserte strekningen mellom Steinkjer og Mosjøen etter et ras onsdag.

    Alle tog på strekningen er erstattet med buss til Mosjøen.
    — Vi må inspisere strekningen før vi kan la vanlig trafikk gå på skinnene, opplyser pressevakt Harry Korslund i Jernbaneverket til NTB.
    Han kunne ikke si når trafikken ville komme i gang igjen.


    Få politisaker

    Til tross for store vannmengder er det ikke meldt om alvorlige hendelser med personskade hos politiet.

    - Det er mye vann, men vi merker det ikke så veldig mye. Vi får noen meldinger, men ingen dramatiske. Flere kommunaleveier og fylkesveier er stengt. I de fleste tilfellene stenges de i kortere perioder, men noen veier vil være stengt i lengre tid, opplyser operasjonsleder Jan Tore Tiltnes i Nord-Trøndelag politidistrikt.

    Heller ikke hos politiet i Sør-Trøndelag er det rapportert om alvorlige hendelser.

    • De viktigste veimeldingene finner du på www.dagbladet.no/vei