Prøvde å varsle om gasspedalproblemene.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
IMAGE-PROBLEM: Ni millioner tilbakekalte biler gir Toyotas image et knekk.
Når gassen henger seg opp:
• For biler med manuell girkasse, trykk ned kløtsj-pedalen og sett bilen i nøytral posisjon, bruk bremsene til å stoppe bilen kontrollert, kjør til siden av veien og slå av motoren.
• For biler med automatisk girkasse, Multimode eller CVT girkasse: Sett girvelgeren i nøytral posisjon og bruk bremsene til å stoppe bilen kontrollert, kjør til siden av veien og slå av motoren.
• Hvis du har behov for å stoppe umiddelbart kan bilen kontrolleres ved å trå hardt og bestemt på bremsepedalen. Ikke pump på bremsepedalen, fordi dette kan ta vekk vakuum som benyttes til bremseassistanse.
• Hvis bilen ikke kan settes i nøytral, slå av motoren. Dette vil ikke gjøre at du mister styring eller bremser, men assistanse til disse systemene vil bli mistet.
• Hvis bilen er utstyrt med en start/stopp knapp, kan knappen trykkes bestemt i minst tre sekunder for å slå av motoren. Ikke trykk gjentatte ganger på knappen.
• Ikke fjern nøkkelen fra tenningen, siden dette vil aktivere rattlåsen.
• Dersom en fører opplever at gasspedalen henger eller går langsomt tilbake kan bilen stoppes ved å trykk hardt og jevnt på bremsepedalen. Bremsene skal ikke pumpes gjentatte ganger, fordi dette redusere vakuum-trykket og medfører at mer kraft er nødvendig for å stoppe bilen.
• Bilen bør kjøres til et sikkert sted, motoren slås av og nærmeste Toyota forhandler kontaktes for assistanse.
Kilde: Toyota.no
Se større kart Washington DC Houses
PRIUS: Føreren av denne Prius'en opplevde at gassen hang seg opp på motorveien. En politipatrulje la seg foran den løpske bilen for å bremse farta. Foto: Reuters
I hendene på amerikanske myndigheter kan dokumentet slå hardt tilbake på Toyotas ledelse og dens prioriteringer.
- Frysninger
Brevet signert flere ansatte ved en av bilfabrikantens største fabrikker i Japan ble sendt direkte til den daværende toppsjefen, Katsuaki Watanabe, i 2006.Ifølge den britiske avisa The Times er brevet i ettertid til å få frysninger av.
Ni millioner biler er så langt tilbakekalt. Spesielt er det gasspedalens tendens til å henge seg opp som hevdes å ha forårsaket ulykker og dødsfall på amerikanske veier.
I går dukket også det første mulige tilfellet opp i Norge.
En Toyota Prius utenfor sjåførens kontroll i mer enn 140 kilometers fart utenfor San Diego i California tidligere i uka, fikk stor oppmerksomhet.
- Profitt foran sikkerhet
Dokumentet på to sider er ført i pennen av Tadoa Wakatsuki, en mann med 45 års erfaring i bedriften.De ansatte legger i detalj ut om hvordan sikkerhet går på bekostning av profitt, og hvordan ledelsens «ofring av sikkerheten» på sikt vil true selskapets evne til å overleve.
- Toyotas metode er kjent verden over. I virkeligheten er Toyotas metode å ignorere alle advarsler innen selskapet, sier Wakatsuki.
- Dårligere sjekk
Spesielt er det fraværet av sikkerhetssjekker han etterlyser.- Vi pleide å foreta kvalitetskontroll og sikkerhetssjekk av hver eneste bil som forlot fabrikken. Det skjer ikke lenger, sier han.
Makatsuki tok senere intiativ til å etablere en uavhengig fagforening.
- Selskapet har tillatt seg å vokse for fort og har i forbifarten glemt hva det var som gjorde merkevaren så sterk, sier han.
Kort svar
I brevet ber de ansatte ledelsen besvare noen helt konkrete spørsmål.Blant dem er et krav om at konsekvensene av de mange innsparingene evalueres «slik at selskapet kan garantere at bilene som lages er sikre».
Toyota har ifølge The Times erkjent at dokumentet i sin tid ble lest av ledelsen, men at de ansatte kun fikk besvart et mindre punkt om arbeidstider.
Flere advarsler
Også andre mener Toyota ble advart i god tid.Nylig ble det kjent at den amerikanske bilforsikringsgiganten State Farm Insurance i 2007 varslet de amerikanske veimyndighetene om en økning i bilulykker der Toyota-biler var involvert som følge av ukontrollert fartsøkning.
Etter å ha gått gjennom arkivene sine, har imidlertid State Farm kommet fram til at de første gangen varslet myndighetene allerede i 2004, melder E24.





















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen