English Defence League-demonstrasjon utartet til gateslagsmål.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
HØYREEKSTREME: English Defence Leagues demonstrasjon utartet til gateslagsmål. Foto: EPA/Lindsey Parnaby

HØYREEKSTREME: English Defence Leagues demonstrasjon utartet til gateslagsmål. Foto: EPA/Lindsey Parnaby

PÅGREPET: De fleste av de 74 pågrepne var motdemonstranter. Foto: AP Photo / Anna Gowthorpe

PÅGREPET: De fleste av de 74 pågrepne var motdemonstranter. Foto: AP Photo / Anna Gowthorpe

Værmelding for Bolton

I dag I morgen Mandag Tirsdag
LettskyetSkyetSkyetSkyet

Flere tusen høyreradikale og motdemonstranter havnet i basketak med hverandre og politiet i den nordengelske byen Bolton lørdag.

Det var organisasjonen English Defence League (EDL) som arrangerte demonstrasjonen i Bolton lørdag. Organisasjonen sier den vil kjempe mot militant islam og sharialover, og omkring 2.000 mennesker mÃtte opp på byens Victoria Square, ifølge BBC.

Dit kom også 1.500 motdemonstranter fra Unite Against Fascism (UAF). Det førte til heftige sammenstøt og flere mindre skader. Blant de skadde var en politimann som brakk fingeren og en annen som ble bitt av en hund.

74 mennesker ble pågrepet, de fleste av dem motdemonstranter.

EDL hadde på forhånd gjort det klart at de ville ha en fredelig demonstrasjon.

- Det er klart at et stort antall har kommet bare for å skape bråk, og deres handlinger har vært helt uakseptable. De har snudd sinnet mot politiet, og de angrep med til tider ekstrem vold, sier assisterende politimester Garry Shewan.

Lokale politiske og religiøse ledere ba tidligere i uka regjeringen gripe inn for å stanse de høyreradikales demonstrasjon. Men innenriksminister Alan Johnson sa han ikke hadde myndighet til å gjøre det.



(NTB)