Hvis regjeringen fjerner den såkalte nettolønnsordningen for sjøfolk.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Norges største cruise- og ferjerederi kan flagge ut hvis regjeringen fjerner den såkalte nettolønnsordningen for sjøfolk. Det blir for dyrt, mener rederiet.
Rederiet kan havne i Danmark og 1.300 norske sjøfolk kan bli erstattet med utenlandske kolleger, skriver VG.
- Det skal ikke store endringer til før våre arbeidsplasser er truet, sier Jan Cato Bakken, sjømann og hovedtillitsvalgt i Color Line.
Mandag fikk næringsminister Trond Giske (Ap) overlevert en rapport om samfunnsøkonomien i nettolønnsordningen. Rapporten konkluderer med at 4.800 norske sjøfolk vil miste jobben hvis ordningen avvikles.
Giske vil likevel ikke love at det ikke blir endringer i ordningen.
- Jeg tror jeg kan si at det vil være en nettolønnsordning også i 2010. Men jeg kan ikke utelukke at vi gjør endringer i ordningen, sier Giske.
Nettolønnsordningen koster staten 3 milliarder kroner i året.
(NTB)

















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen