- Vi meldte ikke fra til politiet fordi prestene var avdøde da sakene kom opp.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
TILSTOD OVERGREP: Tidligere biskop Georg Müller er her fotografert i Nidarosdommen. I fjor sommer innrømmet han å ha misbrukt en mindreårig altergutt seksuelt. Foto: Gorm Kallestad/SCANPIX/Scanpix

TILSTOD OVERGREP: Tidligere biskop Georg Müller er her fotografert i Nidarosdommen. I fjor sommer innrømmet han å ha misbrukt en mindreårig altergutt seksuelt. Foto: Gorm Kallestad/SCANPIX/Scanpix

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
AVSKJED: Georg Müller ble gitt avskjed i fjor. Foto: Katolsk.no

AVSKJED: Georg Müller ble gitt avskjed i fjor. Foto: Katolsk.no

Værmelding for Oslo

I dag I morgen Tirsdag Onsdag
Sol26°Skyet19°Lettskyet14°Skyet15°

Georg Müller

• Født 7. juni 1951 i Volkesfeld, bispedømmet Trier (Tyskland)

• Avla sine første løfter som ordensbror i Picpuspatrenes kongregasjon 28. juli 1972

• Viet som prest 18. mars 1978.

• Kom til til Trondheim i 1981

• Bispevieviet i St. Olav i Trondheim 28. juli 1997 og formelt innsatt samme dag

• Innvilget avskjed den 8. juni, og forlot Norge 15. juni 2009.

Kilde: Katolsk.no

Overgrepssaker i Den katolske kirke

• Irland: En granskingskommisjon slo i november i fjor fast at den katolske kirken i Irland har skjult misbruk av barn i Dublin erkebispedømme fra 1975 til 2004. Fire biskoper har gått av, mens ytterlige fire har tilbudt seg å gjøre det.

• USA: De siste to tiårene har en rekke avsløringer om overgrep mot barn rystet den katolske kirken. I 2003 gikk erkebispedømmet i Boston med på å betale erstatninger i over 500 sivile søksmål. I 2004 offentliggjorde kirken en rapport der det kommer fram at over 4.000 prester hadde misbrukt mer enn 10.000 barn.

• Tyskland: Siden starten av 2010 har minst 300 personer i pavens hjemland anklaget prester i den katolske kirken for seksuelt eller fysisk misbruk. Kirken har opprettet en nødtelefon for personer som er utsatt for seksuelt misbruk og vold. I løpet av de tre første dagene mottok nødtelefonen hele 13.293 oppringninger.
 Nederland: I mars i år ble det iverksatt en uavhengig gransking av over 200 anklager om seksuelle overgrep mot barn. Opprullingen startet da flere tidligere elever ved Don Rua-klosteret sto fram og fortalte at de var blitt misbrukt av prestene på 1960- og 70-tallet.

• Østerrike: 16 personer i Vorarlberg-regionen har stått fram og fortalt om overgrep. Ti barn skal også ha blitt misbrukt ved et kloster i Mehrerau. Fem prester ved et kloster i Kremsmünster er suspendert etter overgrepsanklager.

• Sveits: 60 personer har fortalt om seksuelle overgrep til en kommisjon som ble opprettet i 2002. Misbruket skal ha skjedd de siste 15 årene.

• Italia: Advokaten Sergio Cavaliere sier han har dokumentert 130 tilfeller av pedofili i Italia de siste ti årene. Cavaliere representerer familien til et barn som ble misbrukt av en prest i Sør-Italia og mener de 130 sakene bare representerer toppen av et isfjell.
• Danmark: Den katolske kirken i Danmark har i alt mottatt 17 overgrepssaker.
• Norge: Onsdag 7. april kom nyheten om at en tidligere katolsk prest har innrømmet seksuelle overgrep mot en mindreårig altergutt for mange år siden.

(NTB)
(Dagbladet) I dag ble det kjent at Georg Müller, den tidligere katolske biskopen i Trondheim, har tilstått å misbrukt en mindreårig altergutt seksuelt.

Han innrømmet dette i fjor sommer, men saken har ikke lekket utenfor bispedømmet før Adresseavisen omtalte den i dag.

Meldte ikke fra

Nå får Dagbladet bekreftet at Oslo katolske bispedømme har fått høre om to andre overgrepssaker uten å melde dem videre til politiet.

- Vi har formelt undersøkt to overgrepssaker innenfor vårt bispedømme tidligere. Dette omhandlet seksuelle overgrep mot barn, sier Pål Bratbak, pressekontakt i Oslo katolske bispedømme.

Han uttaler seg på vegne av ledelsen av bispedømmet i Norge.

Det handler om overgrep som skjedde på 50-tallet, og ofrene er i dag voksne, opplyser Bratbak.

- Vi ble gjort kjent med disse sakene for et par år siden. I disse sakene handler det om avdøde prester. Derfor har vi ikke gått videre med sakene, sier Bratbak.

- Svik å tie om overgrep

Overgrepssaken mot Müller er den første overgrepssaken som knyttes til den katolske kirken her i landet.

Til tross for at kirkens ledere har holdtovergrepet skjult helt siden Müllers innrømmelse i juni 2009, hevder biskop Eidsvig at kirken skal være åpen og modig. Han mener det er et svik å tie om overgrep.

- I denne prosess skal vi være modige og oppriktige, for hvis vi ikke gjør bot og gjør alt vi kan for å forhindre at nye ofre for prester eller ordensfolks overgrep kommer til, da er denne dyrekjøpte og smertefulle erfaring bortkastet, sa biskop Bernt Eidsvig da han holdt preken i St. Olavs kirke i Oslo denne påsken.

Først ni måneder etter at biskopen innrømmet overgrep mot altergutten, bekjentgjør kirken at det har funnet sted.

Altergutt

Offeret i Trondheim var altergutt og Georg Müller var prest da overgrepene skjedde. Saken er nå strafferettslig foreldet.Biskopen for Trondheim og Oslo, Bernt Eidsvig, sier til Adresseavisen at Müller søkte avskjed umiddelbart etter at han ble forelagt beskyldningene.

Avskjeden ble offentlig kunngjort av Müller selv under den katolske høymessen i Trondheim søndag 7. juni i fjor. Meldingen kom som et sjokk på hele det katolske miljøet i byen, og den offisielle forklaringen var den gang samarbeidsproblemer i menigheten.
 

Pedofiliskandale

I Europa har pedofiliskandalen vokst de siste ukene med stadig flere tilfeller av seksuelt misbruk og vold utført av katolske prester.

Senest tirsdag hevdet en italiensk advokat at sakene som har rammet den katolske kirken det siste tiåret, bare er toppen av isfjellet. Selv mener han å kunne dokumentere over 130 tilfeller av pedofili i presteskapet i Italia siden 1999.