Men var redd for de politiske konsekvensene ved å sette dem fri.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
- HAN VISSTE: En tidligere stabssjef hevder George W. Bush visste at flere hundre personer satt uskyldig fengslet. Foto: Reuters

- HAN VISSTE: En tidligere stabssjef hevder George W. Bush visste at flere hundre personer satt uskyldig fengslet. Foto: Reuters

    Se større kart Guantanamo Bay

    Værmelding for Guantanamo Bay

    I dag I morgen Mandag Tirsdag
    Lettskyet28°Lett regn26°Halvskyet26°Halvskyet27°

    Guantanamo

    • Fangeleir på Guantánamo Bay Naval Station på Cuba.

    • Marinebase omgjort til fangeleir, midlertidig i 2002 og permanent fra 2003.

    • Rundt 800 fanger har vært innom leiren.

    • Over 500 er nå overført til andre land eller løslatt.

    • Fangene ble tatt under Bush' såkalte krig mot terror. Flere var mistenkt for å stå i direkte ledtog med Al-Qaida.

    • Fangene ble klassifisert som «ulovlig fiendtlige stridende», en betegnelse som ikke gir dem status som krigsfanger. Dermed mente Bush at de kunne holdes uten lov og dom.

    • Barack Obamas første løfte som president var å stenge Guantánamo.

    (Dagbladet): George W. Bush, Dick Cheney og Donald Rumsfeld skjulte det faktum at at flere hundre uskyldige menn ble sent til fangeleiren på Guantanamo.

    Årsaken var at de fryktet frigivelsen av dem ville skade viljen til krig i Irak og en opptrapping av kampen mot terror. Det hevder britiske The Times.

    Skriftlig dokumentasjon

    De kraftige anklagene mot den tidligere amerikanske presidenten og hans nærmeste allierte baserer seg på dokumenter avisa har fått tilgang til.

    Kilden er Lawrence Wilkerson, stabssjef da Colin Powell var utenriksminister.


    Wilkerson har avgitt en skriftlig redegjørelse til støtte for en Guantanamo-fange som har gått til søksmål.

    Det er første gang slike anklager er fremmet av et fremtredende medlem av Bush-regjeringens egen administrasjon.

    - Flertall var uskyldige

    Ifølge Wilkerson var det spesielt daværende visepresident Cheney og forsvarsminister Rumsfeld som visste at flesteparten av de 742 fangene sent til Guantanamo i 2002 i realiteten var uskyldige.

    Men ifølge stabssjefen mente den øverste politiske ledelsen at det «politisk ville være umulig å slippe dem fri».


    Får støtte

    Ifølge The Times har general Powell gitt Wilkerson sin backing.

    Powell forlot i sin tid regjeringen, rasende over å ha blitt lurt opp i stry da han misinformerte FN og verden om irakiske masseødeleggelsesvåpen.

    Ifølge Wilkerson mente visepresident Cheney at «om flere hundre uskyldige individer må lide for å holde en håndfull terorrorister fanget, så gjør vi det».