Icelandair med fem ekstrafly til Værnes.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
FLYR IGJEN: Et propellfly tar av fra flyplassen i Reykjavik. FOTO: EPA/SCANPIX.
Se større kart Værnes
(Dagbladet): Nærmere tusen nordmenn, skandinaver og andre europeere som har sittet fast på Island siden flyforbudet torsdag, kommer til Trondheim Lufthavn, Værnes i løpet av kvelden.
Icelandair har satt opp fem ekstrafly fra den internasjonale flyplassen i Reykjavik til Værnes.
Det første drar 15.00 norsk tid, to fly tar av mot Værnes 16.00, ett 17.00 og det siste 18.00.
- I og med at Værnes ble åpnet for trafikk i dag, gikk vi ut med forespørsel til alle vi fikk kontakt med, som ventet på å komme ut fra Island.
Fullbooket direkte
- Og responsen har vært overveldende. Vi flyr Boeing 757-200, som tar 183 passasjerer. Fire maskiner ble raskt fullbooket, og dermed skaffet vi et femte fly, sier salgssjef Bjørn Tore Larsen i Icelandair i Norge til Dagbladet.Han vet ikke hvor mange av de nærmere tusene passasjerene inn til Værnes i kveld som er norske.
- Vi har med folk fra hele det europeiske kontinent, sier Larsen.
Tilbake til Island
Ekstraflyene skal tilbake til Reykjavik, og gir muligheter for islendinger i Norge og Skandinavia til å komme hjem - hvis de ikke befinner seg for langt unna Værnes.Fire fly returnerer til Reykjavik i kveld mellom 18.50 og 20.50.
Det femte dra fra Værnes mandag formiddag 11.30.
- Det er godt med ledige seter den veien, sier Bjørn Tore Larsen.




















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen