Pave Benedikt XVI har vært i møte med flere personer på Malta som har blitt seksuelt misbrukt av prester da de var barn, opplyser Vatikanet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Paven fikk en entusiastisk mottakelse på det svært konservative Malta da han lørdag innledet sin første utenlandsreise siden pedofiliskandalen rammet den katolske kirken.
Paven nevnte ikke skandalen i sine første taler etter ankomsten, men på flyet til Malta henviste han til skandalen da han sa at kirken var hjemsøkt av synd.
I et møte senere med overgrepsofre på Malta lovet paven at kirken vil «gjøre alt som står i dens makt» for å etterforske sakene og stille overgripere til ansvar.
Tusener av jublende mennesker hadde stilt seg opp langs gatene da Benedikt gjorde sitt inntog i Maltas hovedstad Valletta.
I sine taler hyllet paven Malta for forbudet mot skilsmisse som fortsatt eksisterer på øya. Han snakket også om den ulovlige innvandringen i Europa som er et hett tema i Malta der båtlaster med flyktninger stadig kommer fra Afrika.
(NTB)
















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen