Tidligere fotballpresident Eldar Hansen mener fotballklubben Skeid er preget av negativitet og en mørk kultur.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
- SKAL HA PENGER: — Jussen er klar, Eldar Hansen skal ha tilbake pengene sine, sier advokat John Christian Elden.Foto: Ole Morten Melgård.

- SKAL HA PENGER: — Jussen er klar, Eldar Hansen skal ha tilbake pengene sine, sier advokat John Christian Elden.Foto: Ole Morten Melgård.

- Skal ha tilbake pengene

Advokat John Christian Elden er engasjert av Eldar Hansen, etter konflikten i Skeid.

- Det er helt åpenbart at Hansen skal ha tilbake de 500.000 kronene som han har forskuttert for klubben. Når dette blir framstilt som om han har forsøkt å berike seg på klubben er det fullstendig meningsløst, sier advokat Elden.

- Jussen er helt klar. Avtalen med klubben er at sponsorpenger som kommer inn skal overføres direkte til Hansen som forskutterte disse til klubben rett før årsskiftet. Hansen skal selvfølgelig ha tilbake alle pengene han har forskuttert, sier advokat John Christian Elden.

- Til overmål skal han som en av fotballens herdersmenn bli utsatt for kritikk fra det nye styret for at forskuddsavtalen overholdes. Ved at et beløp på cirka 93.500, av de 500.000 kronene Eldar Hansen skal ha tilbake av sponsormidlene, faktisk blir bedt betalt til ham. Det er søkt og dårlig menneskebehandling, sier advokat John Christian Elden.

- Triste uttalelser av Hansen

- Jeg blir trist av å høre uttalelsene til Eldar Hansen, sier styreleder i Skeid, Konrad Kuhlman, til Dagbladet.

- Hansen får naturligvis mene hva han vil, men jeg kjenner meg ikke igjen. Skeid er tvert imot en klubb med et enormt engasjement. Jeg føler at vi står sammen, sier Kuhlman.

- Eldar Hansen tilhører fortida, og noe mer ønsker jeg ikke si om uttalelsene hans. Gjelden er på 4,4 millioner kroner, og den må vi bli kvitt.

Skeid ble seriemester i 1966, men ligger nå i 2. divisjon.

- Klubben er - og har vært - en talentfabrikk. Nå gjelder det å redde klubben, sier Kuhlman.

Eldar Hansen

• Eldar Hansen er en tidligere norsk fotballspiller og president i Norges Fotballforbund. Han var RBK-spiller på 1960-tallet. Seinere styreleder i Rosenborg fram til han måtte gå av i 1992, på grunn av den såkalte «kemnersaken». Da det ble oppdaget svarte penger i klubben.

• Eldar Hansen var den første store RBK-helten - også den første til å debutere på landslaget. I 1960 scoret han som 19-åring hele fem mål da klubben tok sitt første NM-gull etter omkamp mot Odd fra Skien.

• Han spilte en kamp for A-landslaget, i en VM-kvalifiseringskamp mot Sovjet i 1961, hvor han scoret et av Norges to mål. Hansen la opp allerede som 27-åring i 1968 etter rundt 100 serie- og 35 cupkamper for Rosenborg.

• Hansen ble valgt som president i Norges Fotballforbund, et verv han hadde fra 1980 til 1987. Seinere har han hatt styreverv i både Rosenborg og Lillestrøm Sportsklubb.

• I 2007 ble Hansen enstemmig valgt som ny styreleder for Skeid Fotball. Hansen ble koblet til Skeid gjennom samarbeidsavtalen mellom Lillestrøm og Skeid.

• For noen uker siden ble han kastet som styreleder etter å ha ledet Skeid inn i en økonomisk krise.

• Hansen er utnevnt som æresmedlem i både Rosenborg Ballklub og Norges Fotballforbund.

Kilde: Wikipedia
De siste månedene har det blåst rundt Eldar Hansen, styreleder i Skeid Fotball. Nå er han ut av klubben han de siste åra har engasjert seg i.

- Det manglet ikke på advarsler fra folk som hadde kjennskap til Skeid, da jeg engasjerte meg i klubben. Klubben har vært preget av en kameraderikultur. Mennesker som har privatiserer klubben. De positive kreftene i Skeid blir ødelagt, sier Eldar Hansen til Dagbladet.

68-åringen fra Trondheim var i mange år en av de mektigste menn i norsk idrett. Nå tar han et kraftig oppgjør med Skeid, og det han mener er en fotballklubb preget av negativitet og mangel på menneskelig respekt.

«Museumsvoktere»

- I andre organisasjoner er det støttekulturer og målsettingen er å jobbe sammen for å få resultat. I Skeid er virkeligheten at en gruppe «museumsvoktere» dominerer og manipulerer. En klubb hvor rykter styrer og spesielle mennesker dominerer, sier Eldar Hansen til Dagbladet.

Han ble kjent i norsk fotball under navnet «Femmåls-Hansen», etter at han skøyt Rosenborg til cupfinaleseier i 1960 mot Odd. Siden har fotball vært en stor del av livet til Hansen.

- Nå framstilles jeg veldig negativt. Virkeligheten er at jeg oppdaget en økonomisk ukultur i Skeid, og satte foten ned. Da jeg var styreleder i Rosenborg oppdaget jeg svarte penger, da valgte jeg å rydde opp over tid. Det var feil.

- Jeg ga klar beskjed om at det var nulltoleranse for økonomisk rot. Derfor er det ekstra vondt og sårt når min integritet blir satt i tvil. Det er respektløst og urettferdig, sier Eldar Hansen.

Ryktespredning

Han legger ikke skjul på at Skeid hadde en vanskelig økonomi.

- Skeid er preget av en kultur som koser med misnøye. Når vi fikk en sportslig nedtur og slet økonomisk, spredde «museumsvokteren» i klubben rykter, istedenfor å bidra til å løse problemene.

- Har du beriket deg på klubben?

- Nei! Jeg har ikke tatt ut en eneste krone. Jeg sa fra meg honoraret på 200.000 kroner som ble foreslått. Jeg har aldri levert en regning eller belastet klubben med km godtgjørelse. Derimot forskutterte jeg en halv million kroner til klubben. Penger som skulle betales tilbake når klubben fikk sponsorinntekter og penger fra Norsk Toppfotball ifølge avtalen som ble inngått. Jeg har per dags dato ikke mottatt noe av det jeg har lagt ut. sier Eldar Hansen.

- For klubbens beste

Hansen er også svært kritisk til hvordan administrasjonen i talentklubben på Oslos østkant har fungert.

- En administrasjon skal fungere som et lim i en organisasjon. Det fungerte ikke slik i Skeid. Det var trenering og motarbeidelse.

- Hadde du og ditt styre kompetanse til å styre en fotballklubb?

- Klubben hadde et styre med bredt sammensatt kompetanse, blant annet var økonomiansvarlig revisor.

- Har du gjort noe ulovlig eller økonomisk galt i Skeid?

- Jeg har bare jobbet for klubbens beste. Det som førte til at jeg fikk problemer i Skeid Fotball, hvor jeg var styreleder i to år, var at jeg satte foten ned og gjorde det klart at det var nulltoleranse i økonomiske saker.

- Det var uenighet i klubben om trenerens posisjon. Arild Stavrum gjorde og gjør etter min oppfatning en utmerket jobb, men de negative kreftene ville fjerne ham. Langsiktighet er helt avgjørende for å oppnå resultater.

- En mørk kultur

- Har du påført Skeid unødvendige millionutgifter?

- Nei, jeg har bidratt til at åtte til ti millioner kroner er tilført klubben de siste par åra.

- Ryktespredning fra sommeren 2009 og fram til nå er en vesentlig årsak til at Skeids økonomi ble vanskelig, etter min oppfatning.

Eldar Hansen vil ikke navngi de han mener er «museumsvoktere».

- Jeg ønsker ikke å være en forrædertype og henge ut folk med navn. Men Skeids mørke kultur er totalt ødeleggende for fotballen. Den mistenkeliggjøringen jeg har vært utsatt for, gjennom ryktespredning og artikler i mediene, føler jeg er veldig urettferdig og ærekrenkende.