- I gang med å etablere en grunnleggende kapasitet.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
UT PÅ TUR: En tysk ISAF-soldat i Afghanistan iverksetter en mini-UAV av typen Aladin. Det vil trolig være noe liknende det norske forsvaret ønsker å kjøpe inn. Foto: REUTERS/Fabrizio Bensch/SCANPIX

UT PÅ TUR: En tysk ISAF-soldat i Afghanistan iverksetter en mini-UAV av typen Aladin. Det vil trolig være noe liknende det norske forsvaret ønsker å kjøpe inn. Foto: REUTERS/Fabrizio Bensch/SCANPIX

Forsvaret planlegger innkjøp av såkalte minidroner, ubemannede overvåkingsfly.

- Vi er i gang med å etablere en grunnleggende dronekapasitet i Norge, sier Pål Forus, prosjektleder i Forsvarets Logistikkorganisasjon (FLO) og ansvarlig for anskaffelsen av Forsvarets nye droner, til Klassekampen.

- Dette handler også om å etablere en kompetanse på området. Vi har relativt liten erfaring med droner, sier Forus, som forklarer at de fleste NATO-land allerede har dronesystemer av ulik størrelse.

En drone, eller en UAV som det heter på fagspråket, er et ubemannet fly som kan brukes enten til etterretning eller som et direkte angrepsvåpen. Slike angrepsdroner er foreløpig ikke aktuelle for det norske Forsvaret.

- For vår del dreier det seg om såkalte mini-UAVer, det vil si små droner på to-tre kilo som man kaster opp for hånd, sier Forus.

Mini-UAVene skal brukes til å gi bakkesoldater økt situasjonsforståelse og bedre oversikt over det som skjer i kamp.


(NTB)