Unike nærbilder fra dagen Deepwater Horizon sank.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
KATASTROFE: Alle forsøk på å stanse lekkasjene har mislyktes. Foto: AP Photo/SCANPIX
Tidslinje for oljekatastrofen
22. april: Riggen synker og legger seg på 1500 meters dyp.
25. april: Omfanget av katastrofen begynner å demre, når fjernstyrte undervannsfarkoster (ROV) oppdager at rundt 1000 fat olje lekker ut per døgn.
28. april: Et nytt estimat viser at 5000 fat olje, rundt 795 000 liter, lekker ut per døgn. Forsøk på å brenne bort overflateoljen starter.
29. april: President Barack Obama lover å bruke alle tilgjengelige ressurser i kampen mot oljekatastrofen. Han sier også at BP er ansvarlig og vil få sluttregningen på arbeidet.
Delstaten Louisiana erklærer unntakstilstand.
30. april: All boring i nye områder i Mexicogolfen avlyses fram til ulykkesårsaken er klar. BP sier de tar det fulle ansvaret, og vil betale «legitime» krav fra berørte mennesker og selskaper.
Alle oljeinstallasjoner i Golfen blir beordret om å foreta en sikkerhetsinspeksjon.
De første oljeskadde fuglene reddes og slippes senere fri. Mexicogolfen er et hjem for en lang rekke arter, mange truede, og eksperter frykter en enorm dyretragedie.
2. mai: Obama besøker Golfkysten. Deler av havområdet stenges for alle typer fiske. BP påbegynner boring av en avlastningsbrønn, en jobb som tar minst 90 dager.
5. mai: En 100 tonn trakt taues ut til åstedet. Den skal legges over en av de store lekkasjene.
Samtidig melder BP at ROV-er har stoppet den minste av de tre
lekkasjene uten at det får noen effekt på volumet olje som lekker ut.
6. mai: Olje treffer de dyrerike Chandeleur Islands utenfor Louisiana. Dette er et ekstremt viktig område for en rekke fuglearter.
7. mai: Den enorme trakten senkes ned over en av de største lekkasjene. Fiskeforbudet forlenges til 17. mai.
8. mai: Det blir klart at trakten ikke fungerer som planlagt. BP sier de vurderer flere andre alternativer for å stanse lekkasjene, som i verste fall kan tolvdobles. Tjære skyller opp på Dauphin Island utenfor Alabama.
9. mai: BP sier de vurderer å bruke en metode kalt «junk shot» for å stanse lekkasjen. Den går ut på å pumpe materialer som oppskjærte dekk og golfballer inn i lekkasjen.
10. mai: Dårlige værutsikter viser at overflateoljen kan bevege seg betydelig mot vest og Mississippi-elven. BP sier de vil forsøke å plassere en mindre trakt, en såkalt «flosshatt», over lekkasjen.
11. mai: BP, Transocean og Halliburton må stå skolerett i Kongressen. De anklager hverandre for ulykken. Olje skyller opp i Port Eads-området i Louisiana.
12. mai: Enkelte meteorologer sier årets orkansesong som snart starter i Mexicogolfen kan bli en av de mest omfattende på 160 år. Hvilken effekt en stor orkan kan få på oljesølet er vanskelig å spå. Over 460 fartøyer deltar i opprydningsarbeidet.
Kilder: Reuters/Dagbladets tekstarkiv/NOAA/Weather Underground/Accuweather.com
11 arbeidere døde i eksplosjonen 20. april. To dager senere gikk riggen til bunns.
Se tidslinje for katastrofen i faktaboksen til høyre.
- Kan være fem ganger så stort
Amerikanske forskere sier nå at utslippet kan være opptil fem ganger større enn det man har trodd. Det offisielle estimatet har vært 795 000 liter per døgn, men tallet bestrides fra flere hold, melder NTB.Blant annet hevder de dagens anslag er basert på en omstridt metode.
I realiteten kan utslippet være mellom 3 180 000 og 3 975 000 liter per døgn, mener oseanograf Ian R. MacDonald ved universitetet i Florida. Tallet er kalkulert ut fra satellittbilder av sølet, skriver NTB.
Problemer
Oljeselskapet BP, som holdes ansvarlige for katastrofen, greier ikke å stanse de to store lekkasjene på 1500 meters dyp. Det pågående forsøket, med et langt kateter som føres inn i spruten, går ikke som planlagt.- Det var et problem og de måtte rekonfigurere. Nå er de på bunnen igjen og forsøker å føre det inn, sier indreminister Ken Salazar under en pressebriefing i Louisiana, melder AP.
Ytterligere detaljer omkring aksjonen er ikke kjent. Kateteret skal, etter planen, forsegles og suge oljen opp til en tankbåt på overflaten.
- Vi har aldri utført en slik operasjon før, og vi trenger tid til å gjøre det riktig, sier BPs talsmann Jon Pack i en e-post til AP.
Mislykket forsøk
Tidligere forsøk på å lede bort sølet har vært mislykket. Hydratdannelse i rørsystemet førte til at BP måtte fjerne en nesten 100 tonn tung boks som skulle fange oljen på havbunnen.Flytende bommer og kjemiske oppløsningsmidler dumpet fra fly er noen av tiltakene iverksatt på overflaten.
En betydelig del av kysten utenfor delstaten Louisiana er stengt for alle former fiske. Rundt 16 000 ulike dyrearter trues av utslippet.
BP, Transocean og Halliburton legger skylda for lekkasjen på hverandre. President Barack Obama sier han ikke kommer til å tolerere mer ansvarsfraskrivelse.
- Systemet feilet, og det feilet stygt. Alle parter burde være villig til å akseptere det, sier Obama.












Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen