Halvor (70) var lykkelig for å komme seg i land da cruisebåten «Vision of the seas» la til kai i Oslo i dag. Om noen timer begynner neste cruise.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
SYK: Magda Hamstad (47) kom i dag i land fra båten «Vision of the seas». Både hun, datteren Eline (4) og moren (87) ble syke. FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN

SYK: Magda Hamstad (47) kom i dag i land fra båten «Vision of the seas». Både hun, datteren Eline (4) og moren (87) ble syke. FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN

BEKLAGER: Royal Caribbean Cruise Line, som har et av sine hovedkontor i Oslo, beklager de nye utbruddene av norovirus om bord på «Vision of the seas». Her er Roar Meidal, Norden-sjef i rederiet sammen med markedssjef Ellen Stebekk. FOTO: TORBJØRN BERG/DAGBLADET

BEKLAGER: Royal Caribbean Cruise Line, som har et av sine hovedkontor i Oslo, beklager de nye utbruddene av norovirus om bord på «Vision of the seas». Her er Roar Meidal, Norden-sjef i rederiet sammen med markedssjef Ellen Stebekk. FOTO: TORBJØRN BERG/DAGBLADET

SYK PÅ 17.MAI: Halvor Langemyr (70) føler seg fortsatt dårlig etter at han ble syk om bord skipet på nasjonaldagen. Bak ham står kona som også ble syk. FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN

SYK PÅ 17.MAI: Halvor Langemyr (70) føler seg fortsatt dårlig etter at han ble syk om bord skipet på nasjonaldagen. Bak ham står kona som også ble syk. FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN

KASTET OPP: Da Eline (4) kastet opp ut over hele sengen i lugaren klokken 03 i natt, måtte hun vente en hel time før hun fikk nytt sengetøy, forteller hennes mor, Magda Hamstad. Foto: Privat

KASTET OPP: Da Eline (4) kastet opp ut over hele sengen i lugaren klokken 03 i natt, måtte hun vente en hel time før hun fikk nytt sengetøy, forteller hennes mor, Magda Hamstad. Foto: Privat

ELINE (4) ER SYK: Eline Hamstad har vært på cruisetur med mor og bestemor. Her ligger hun syk på lugaren sin med norovirus om bord på «Vision of the seas». Foto: Privat

ELINE (4) ER SYK: Eline Hamstad har vært på cruisetur med mor og bestemor. Her ligger hun syk på lugaren sin med norovirus om bord på «Vision of the seas». Foto: Privat

TRE DIARÉCRUISE PÅ RAPPEN:

* 1. mai dro «Vision of the seas på et femdagerscruise fra Oslo via Amsterdam og Bügge. Ca 100 ble smittet av norovirus.

* 6. mai dro «Vision of the seas» på et nidagerscruise fra Oslo og rundt de britiske øyer. Rundt 300 ble syke av norovirus.

* 15. mai dro «Vision of the seas» på cruise fra Oslo via Amsterdam og Bügge. Skipet kommer til Oslo i morgen. Så langt er 75 mennesker blitt syke.

* Flere passasjerer har kontaktet Dagbladet og forteller at det er langt flere syke om bord enn det rederiet oppgir.

* «Vision of the seas» hadde også problemer med norovirus på et cruise til Brasil i mars. Der fikk skipet karantene i ett døgn. Antall smittede er ikke kjent.

Kilde: Royal Caribbean Cruise Lines

NOROVIRUS:

* Viruset gir symptomer som en omgangssyke. De fleste får oppkast, men noen får diaré i tillegg.

* Sykdommen kan smitte gjennom oppkast, dårlig håndhygiene, mat og berøringssmitte.

* Du er vanligvis smittsom fra 24 til 48 timer etter at du er blitt syk. Men du kan også være smittsom etter at det har gått 48 timer.

* Sykdommen varer vanligvis i ett til to døgn. Dersom du allerede har lav allmenntilstand eller andre kroniske sykdommer, kan det blir mer alvorlig.

* Smitten har trolig kommet om bord ved at en passasjerer eller besetning har vært smittet. Dårlig håndhygiene er ikke nok til at viruset oppstår.

* Viruset oppstår ved ujevne mellomrom i lukkede samfunn som barnehager, skip og sykehus.

Kilde: Tore Steen, smittevernoverlege i Oslo kommune
FORNØYD: Grethe Fjellvang (64) fra Skedsmokorset ble ikke syk og synes besetningen om bord gjorde en svært bra jobb. FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN

FORNØYD: Grethe Fjellvang (64) fra Skedsmokorset ble ikke syk og synes besetningen om bord gjorde en svært bra jobb. FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN

FILIPSTAD HAVN (Dagbladet): I morgentimene i dag la cruisebåten «Vision of the seas» til kai i Oslo. Skipet har vært rammet av norovirus som har forårsaket kraftig diaré og oppkast blant minst 142 av passasjerene på denne turen.

Enkelte måtte vente noen timer før de klarte å gå i land ettersom de lå og kastet opp på lugarene.

Nå er besetningen om bord i gang med å gasse skipet og vaske det ned før neste cruise starter med avreise fra Oslo klokka 17 i dag.

Kun en håndfull, mellom fem og ti passasjerer, har meldt avbud på neste tur med «Vision of the seas»,  ifølge Roar Meidal, Norden-sjef for rederiet Royal Caribbean Cruise Lines.

Seks av åtte ble syke

Blant de som aldri mer vil reise på cruise etter denne turen, var Halvor Langemyr (70) fra Gvarv i Telemark.

- Vi dro i et reisefølge på åtte personer, og seks av oss ble syke, forteller Langemyr.

Selv ble han syk på morgenen 17. mai. Kona ble syk dagen før.

- Det kom begge veier, og var fryktelig mens det stod på. Jeg føler meg fortsatt dårlig, så hele ferien ble ødelagt. Nå skal det bli godt å komme hjem og slappe av, sier Langemyr.

- Jeg er fortsatt ikke god i magen. Det begynte igjen i morges, sier Langemyrs venninne, Bjørg Svaland (72).

- Orket ikke forlate lugaren

Ingen av dem kontaktet lege om bord da de ble syke, og er dermed ikke registrert blant de 142 syke.

- Jeg orket ikke å gå ut av lugaren mens det stod på. Det føltes som å være i fengsel, sier Langemyr.

Han vasket seg med antibakteriell gelé under hele turen, men det hjalp ikke, forteller han.

Mens passasjerene går i land på Filipstad havn i Oslo, faller en kvinne om i køen og blir raskt fraktet inn i en ventende taxi. Flere ser bleike ut. En mann i rullestol kaster opp og en kvinne holder en serviett over munnen.

- Ikke kom nær meg. Jeg er syk og smittsom, sier hun.

- Oppkast på toalettet

Flere av passasjerene forteller at de ikke har tatt sjansen på å bruke andre toalett om bord enn sitt eget på lugaren.

- Da min mor kom inn på et av toalettene, var det fullt av oppkast. Selv om vi har holdt oss friske, har viruset lagt en demper på stemningen, sier Lotte Nadheim (29) fra Oslo.

Tross det kraftige viruset har flesteparten av de 2000 passasjerene unngått smitten. Ifølge tall fra rederie, har rundt 550 passasjerer blitt syket på de tre siste cruisene til «Vision of the seas».

- God underholdning

Mange av de friske passasjerene skryter av besetningen om bord.

- De vasket kontinuerlig og gjorde sitt aller beste. Maten var god og underholdningen flott. Jeg har hatt en veldig fin tur, men de på lugaren ved siden av meg ble syke, forteller Grethe Fjellvang (64) fra Skedsmokorset.

Magda Hamstad (47) hadde derimot en ganske annen opplevelse av cruiset.

- Både jeg, datteren min Eline (4) og mor på 87 år ble syke. Det var et totalt kaos på vår lugar. Da datteren min kastet opp utover hele sengen nok en gang, fikk vi ikke ny pute og dyne for besetningen hadde ikke mer på lager. Vi fikk bare et tynt teppe, forteller Hamstad.

Natt til i går våknet hun av at det var spy i hele lugaren.

Hun, datteren og moren ble ikke isolert på sin lugar, og Magda mener rederiet gjør dette for å spare penger. Det er nemlig bare de som har vært isolert på sin lugar, som får kompensasjon i form av rabatt på neste cruise de bestiller.


- Diaréprøvene ble ikke hentet

Magda Hamstad mener dessuten renholdet om bord ikke var godt nok.

- Vår lugar var veldig støvete. På legestuen fikk vi beskjed om å levere inn en diaréprøve. Men denne ble liggende uavhentet i timevis på vår lugar, sier hun.

Morten Andersen (47) fra Lørenskog, som ikke ble smittet av virus, mener derimot besetningen på «Vision of the seas» gjorde alt riktig på denne turen.

- De vasket og gasset ned båten underveis og informerte daglig om situasjonen over båtens høytalere. Det var ingen panikkstemning om bord og jeg kjente ingen vond lukt, sier han.

Rederiet beklager

Roar Meidal, Norden-sjef for rederiet Royal Caribbean Cruise Lines, beklager at passasjerer er blitt syke. Han synes det er vanskelig å kommentere enkelthendelser om bord, men forsikrer at han skal gi beskjed til besetningen om å skaffe flere dyner, puter og overmadrasser dersom det nå er tomt.

Han avviser på det sterkeste at rederiet lar være å isolere noen som er blitt syke fordi de vil slippe å betale ut kompensasjon.

- Alle som er syke skal isoleres. Vi gjør hva vi kan for å bli kvitt sykdommen. Det skal være lege på vakt 24 timer i døgnet og de skal ha myndighet til å isolere passasjerer når det er nødvendig, sier han.

Isolerer for få timer

Miklos Degré, professor i mikrobiologi, er ekspert på virussykdommer. Han forteller at de som får norovirus må isoleres i 48 timer fra de er blitt friske dersom man skal bli kvitt smitten. På Vision of the seas er passasjerene blitt isolert i 24 timer fra de er blitt syke.

- Vi vil vurdere om vi skal isolere de syke lenger enn vi har gjort så langt, sier Roar Meidal.

VISION OF DISEASE: Flere av passasjerene har for egen del omdøpt skipet «Vision of the sea» til Vision of disease. FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN

"VISION OF DISEASE": Flere av passasjerene har for egen del omdøpt skipet «Vision of the sea» til "Vision of disease". FOTO: JON TERJE HELGREEN HANSEN