Kjendisadvokat Morten Furuholmen er dømt til seks måneders betinget fengsel for heleri.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Oslo

I dag I morgen Tirsdag Onsdag
Sol26°Halvskyet19°Lettskyet15°Skyet15°

Borgarting lagmannsrett har dømt kjendisadvokat Morten Furuholmen og advokat Rune Berg til seks måneders fengsel for heleri. Furuholmen må også betale  20.000 kroner i saksomkostninger.

- Skuffet

Advokat Morten Furuholmen er svært skuffet.

- Min klient er skuffet og mener han ikke har gjort noe galt, sier Furuholmens prosessfullmektig, advokat John Christian Elden.

Advokatene Furuholmen og Berg ble av lagmannsretten funnet skyldig i heleri. Retten mener de to har brutt loven ved å innkreve penger for NOKAs-raneren David Toska.

Advokat Elden bekreftet klokken 15.00 at dommen vil bli anket.

- Min klient anker denne dommen til Høyesterett. Lagmannsretten drøfter ikke det grunnleggende spørsmålet om at alle skal ha adgang til domstolen for å legge fram sin sak. Også David Toska. Her straffer man budbringeren og sender det signalet at omtvistede krav må gjøres opp utenfor rettssystemet. Dette er ingen god dag for rettspleien i samfunnet vårt.

Dagbladet.no kommer med mer om den oppsiktsvekkende dommen mot advokatene Furuholmen og Berg.

- Fornøyd

Aktoratet er meget tilfreds med dommen.

- Jeg mener lagmannsretten har vurdert sakens bevis på samme måte som vi har gjort. Sånn sett er jeg fornøyd med utfallet. Det er viktig å slå ned på denne type kriminalitet. Derfor var det også viktig for oss å gjennomføre denne prosessen, sier statsadvokat Lars Erik Alfheim til Dagbladet.