Men har du uflaks, mister du eksamen. 2500 står klare til å streike.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Blir du rammet av en eventuell Oslo-streik?
FORGJEVES FORBEREDELSER?: Er du blant de riktig uheldige, kan eksamenen din bli avlyst. Foto: NINA HANSEN/DAGBLADET
FRITT FRAM FOR OVERSKJENKING?: Kanskje ikke, men i tilfelle streik blir skjenkekontrollkorpset betydelig redusert. Foto: ESPEN RASMUSSEN/DAGBLADET
HOPER SEG OPP: Det kan bli trangt i containerhavna hvis kranførerne blir tatt ut streik. Foto: BERIT ROALD/SCANPIX
Se større kart Jernbanetorget
--------------------------------
(Dagbladet): Gratisparkering. Stengte barnehager og skoler. Ingen musikk i bryllupet eller begravelsen. Dette blir scenarioet for mange Oslo-borgere dersom forhandlingene mellom de store arbeidstaker-
organisasjonene og kommunen ikke kommer i havn.
Dårlige odds
Nå i kveld forhandles det på speng på hotell Royal Christiania, et døgn på overtid. Slitne forhandlingsledere og meklingsmenn varsler at de neppe blir sittende enda ei natt og forhandle, så avklaring kommer trolig før midnatt.Men oddsene for løsning er ikke så gode, spesielt ikke etter at forhandlingene for resten av landet, det såkalte KS-området, strandet tidligere i dag og sendte 17 000 kommunearbeidere ut i streik.
Det er forhandlingsutvalg fra YS, LO Kommune, Akademikerne og Unio som kniver med kommunen om oppgjøret. Mellom seg sysselsetter organisasjonene titusenvis av arbeidere i vidt forskjellige branser som helse/omsorg, havnedrift, musikk og skole. Derfor vil mange merke virkningene av en streik.
Unio, som sysselsetter en stor mengde arbeidstakere innen utdanning, helse og omsorg, opplyser at det i hovedsak er bydelene Nordstrand, Østensjø og Vestre Aker som blir rammet hvis streikeuttaket går som planlagt, med 539 medlemmer ute av arbeid.
Barnehager
De fleste førskolelærere er organisert i Unio, og en rekke barnehager blir påvirket ut fra et minstekrav til antall pedagogisk ansatte på jobb. Men konsekvensene varierer vidt, avhengig av forholdene ved den enkelte barnehage.- Vi har søkt bydelen om såkalt forvaringstilsyn (assistentene passer barna, uten pedagogisk leder, red.anm.) og har fått innvilget det mellom klokka 09 og 13, opplyser Unni Bekkelund, styrer ved Orebakken barnehage på Hovseter, til Dagbladet.
- Men en annen barnehage i bydelen har pedagogisk opplegg mellom 09 og 15, f.eks., så utslaget er helt forskjellig fra barnehage til barnehage.
- Hvordan stiller du deg til en eventuell streik?
- Det er ikke ideelt, men vi er jo solidariske med dem som blir tatt ut, og vil støtte kravene, sier Bekkelund - som selv står i Unio.
Barnehagene som berøres, er:
• Orebakken
• Grindbakken
• Helenes barnehage
• Sætra
• Røa senter barnehage
• Marmorberget
• Lille Ekeberg
• Oppsaltunet
• Rønningjordet
• Oppsal samfunnshus barnehage
• Bogerudsletta
• Myrvoll
• Nordseter
• Knausen
Skolene
Noen skoler blir stengt fordi lærerne, rektor og assisterende rektor tas ut. Det gjelder disse skolene:• Hovseter
• Huseby
• Kastellet
• Karlsrud
Merk: For Hovseter og Karlsrud, som har byomfattende spesialklasser, søkes det om dispensasjon, opplyser Oslo kommune.
Ved noen skoler tas bare rektor ut i streik, og blir erstattet av områdedirektør i utdanningsetaten. Det betyr at skoledagen går som normalt. Det gjelder:
• Trasop
• Smestad
• Mortensrud
På enkelte skoler vil det pedagogiske personalet tas ut, med begrenset undervisning, men ikke stengning, som resultat:
• Elvebakken vgs.
• Grefsen vgs.
• Holtet vgs.
• Hartvig Nissens vgs.
• Bøler
• Abildsø
NB: Eksamensavviklingen ved de videregående skolene vil i all hovedsak gå som planlagt, med unntak for noen få lokalt avholdte eksamener. Dessuten går SFO helt klar av streiken.
Skulle du være så uheldig å bli rammet slik at eksamen og vitnemål blir påvirket, er du prisgitt Kunnskapsdepartementets avgjørelse om saken.
Færre parkeringsvakter
YS tar ut 64 arbeidstakere i trafikketaten, Oslo havn og avfallsdeponiet på Brobekk.- Det vil nok først og fremst merkes ved at det blir betydelig færre parkeringsvakter på jobb. Dessuten vil containerne i havna hope seg opp fordi kranførerne streiker, forteller Else Marie Bodshaug, YS' infoansvarlige for Oslo, til Dagbladet.
Hun understreker at det ikke er de store samfunnsomveltende omfanget i denne omgang.
- Vi vil ramme arbeidsgiverne, ikke innbyggerne, sier hun.
Bevillinger rammes
Har du startet utested og søkt om skjenkebevilling, må du belage deg på ekstra ventetid. Grunnen er at Akademikerne tar ut 180 medlemmer i kommuneforvaltningen, driften i vann- og avløpsetaten og plan- og bygningsetaten.Sistnevnte vil føre til at byggesaksbehandlingen stopper opp - så har du en oppmåling på vent, ser det dårlig ut. Det rammer også planleggingen av kulturbyggene i Bjørvika.
Men også Akademikerne understreker at de ikke er ute etter å ramme liv og helse.
- Vi vil i vårt streikeuttak skjerme svake grupper, uttaler Oslo-leder Jan Olav Birkenhagen i en pressemelding.
LO viser muskler
Mektige LO Kommune, med Fagforbundet og FO i spissen, tar ut over 1000 medlemmer i tilfelle streik. Det rammer saksbehandling og tjenester i følgende bydeler:• Sagene
• Stovner
• Alna
• Nordstrand
• Nordre Aker
• Grünerløkka
• Bjerke
• Østensjø
• Frogner
• Vestre Aker
• Grorud
Etatene som rammes, er:
• Trafikk
• Plan og bygning
• Kemneren
• Vann og avløp
• Oslo havn
Også Fagforbundet sysselsetter parkeringsvakter - det minker i så fall sjansen til å bli tatt i feilparkering ytterligere. Kemneren tar ut samtlige av sine ansatte - med unntak av dem som driver med utbetaling av skatt til gode.
Likelønn
FO, som organiserer sosionomer, vernepleiere og barnevernspedagoger, tar ut 113 medlemmer innen barnevernet, sosialtjenestene og boliger for psykisk utviklingshemmede.- Det er viktig for oss å vise at nok er nok. Nå vil vi at arbeidet vi gjør, blir verdsatt, sier FOs leder Randi Reese til Dagbladet.
For det er likelønn som står i sentrum for årets oppgjør. Mange av bransjene som tas ut, er typiske kvinneyrker - og det faller også bra sammen med hovedkrav nr. 2, som er høyere lønn for de lavtlønte. Som også gjerne er kvinner.
Det blir for øvrig ingen streik i staten; partene ble enige om en løsning i formiddag. Men 950 sykehusansatte går ut i streik i morgen, etter at forhandlingene mellom Spekter helse og Unio brøt sammen i ettermiddag.























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen