Jens Stoltenberg vil ikke blande seg inn i lønnsoppgjøret.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
- Det er ikke aktuelt å gå inn med mer penger. Dette er kommunenes ansvar, sier Jens Stoltenberg til Dagbladet.
Streiken er den største i Norge på 30 år. Det har vært et mål å få til likelønn innenfor ansvarlige rammer. I statlig sektor er man fornøyd, men i kommunene og i helseforetakene streiker de lavtlønte.
Stoltenberg vil ikke fordele skyld.
- Det er alltid bedre å bli enige enn å ikke bli enige, men dette er en del av det norske systemet for lønnsfastsettelse. Noen ganger ender det med streik. Jeg er glad for at man er enige om lønnsoppgjøret i privat sektor og i staten. Det er et betydelig løft og en omfordeling, sier Stoltenberg.
Etter mekling i nesten halvannet døgn på overtid, ble det løsning i Oslo kommune. Dermed blir det ingen streik i hovedstaden.
I går ettermiddag ble det klart at renholderne har funnet en løsning. Fortsatt streiker 17 000 kommuneansatte og rundt 1000 sykepleiere, fysioterapeuter og ergoterapeuter i helseforetakene. Transportarbeiderstreiken er heller ikke avsluttet.












Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen