FN krever at samtlige løslates og at skipene får dra.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
SKAL I AVHØR: Espen Goffeng, Randi Kjøs og Nidal Hejazi sitter nå fengslet i byen Beersheba. Foto: Freegaza / Scanpix

SKAL I AVHØR: Espen Goffeng, Randi Kjøs og Nidal Hejazi sitter nå fengslet i byen Beersheba. Foto: Freegaza / Scanpix

ARRESTERT: Sheik Raed Salah, lederen av den nordre grenen av Den islamske bevegelsen i Israel. Foto: AP/Tara Todras-Whitehill/SCANPIX

ARRESTERT: Sheik Raed Salah, lederen av den nordre grenen av Den islamske bevegelsen i Israel. Foto: AP/Tara Todras-Whitehill/SCANPIX

- GODTOK IKKE TILBUDET: Dette klippet skal angivelig være israelernes kontakt med konvoien før den ble stormet, hevder det israelske militæret. Video: Reuters

ANGREPET: Israel praktiserer streng informasjonskontroll, og det foreligger få uavhengige opplysninger omkring stormingen av nødhjelpsflåten i natt. Denne videoen ble tatt opp og sluppet av forsvaret IDF. Video: IDF

Værmelding for Beersheba

I dag I morgen Søndag Mandag
Halvskyet12°Lettskyet14°Halvskyet16°Sol20°

    Se større kart Beersheba


    (Dagbladet): 480 passasjerer fra nødhjelp-konvoien som ble bordet av israelske soldater i går morges holdes nå i varetekt i israelske fengsler, skriver Jerusalem Post.

    Tre av dem er nordmennene Espen Goffeng, Randi Kjøs og Nidal Hejazi. De befinner seg i fengsel i byen Beersheba, sør i Israel. Ifølge Utenriksdepartementet er de uskadd og skal trolig gjennom deportasjonsavhør.

    Israel er nå nødt til å bestemme seg hvilke aktivister de skal deportere eller hvilke de skal holde i landet og eventuelt straffeforfølge gjennom domstolsapparatet. Noen har også fått valget. Fire av ni svensker valgte fengsel.

    Den meste kjente, Henning Mankell, har ikke bestemt seg ennå, ifølge svensk UD.

    48 sendes hjem

    Jerusalem Post viser til israelsk radio som melder at flesteparten skal sendes ut av landet.

    I dag tidlig ble 48 av nødhjelp-aktivistene overført til Ben Gurion internasjonale flyplass og skal settes på første fly til deres respektive hjemland.

    En av de som er arrestert er sheikh Raed Salah. Han er leder for den nordre delen av Den islamske bevegelsen i Israel.

    FN fordømmer

    FNs sikkerhetsråd fordømmer i dag tidlig handlingene som førte til at sivile liv gikk tapt under bordingen av nødhjelpskonvoien til Gaza i går morges.

    Rådet, som hadde krisemøter i natt, ber om det settes i gang en uavhengig etterforskning av saken. Minst ni personer ble drept da israelske soldater bordet det tyrkiske passasjerskipet Mavi Marmara på internasjonalt farvann, cirka 65 kilometer utenfor Gazas kyst i går.

    Sikkerhetsrådet krever at samtlige aktivister løslates og at skipene får forlate havnene i Israel.

    - Sabotert

    Men å slippe skipene kan by på utfordringer. Jerusalem Post skriver at flere av skipene har skader og at de ble sabotert av den israelske hæren under aksjonen i går, hintet viseforsvarsminister Matan Vilna om i dag tidlig.

    I et intervju med israelsk radio ble han spurt om det ikke var mulig å stanse skipene på en mer moderat måte enn hva som ble gjort.

    - Ethvert alternativ ble vurdert. Det var ti færre skip i flåten enn det som var planlagt, svarte han.

    - Vil stoppe nye skip

    Han legger til at det til slutt ikke fantes andre valg enn å stoppe skipene, for da hadde lasten blitt fraktet til terrorbaser på Gazastripen, mener han.

    Viseforsvarsministeren er klar på at de kommer ikke til å vike for eventuelle nye skip som skulle sette seil mot Gazastripen. Aftenposten skriver i dag at Free Gaza Movement er i ferd med å sende et nytt skip til området.

    - Vi vil ikke la noen skip nå Gaza og forsyne det som har blitt en terroristbase som truer Israels hjerte, sier visestatsminister Matan Vilnai til israelsk radio, melder NTB.

    BORDET HJELPESKIPET: Israelske soldater bordet den internasjonale hjelpekonvoien på vei mot Gaza. Video: APTN