Kommunene preges av storstreiken, men nå kan det være løsning i sikte.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Fagforbundet og Unio har streiket i snart to uker, og det rapporteres om svært svekket tilbud fra flere kommuner. Unio-leder Anders Folkestad gikk før helgen ut og sa at Unio var villig til å snakke løsningsmodeller. KS har imidlertid ikke svart på invitasjonen til nå, men etter det Dagbladet erfarer kan det komme et nytt utspill fra arbeidsgiverne.
Mange søknader
Norske kommuner har sendt inn hele 9000 dispensasjonssøknader, og 5000 av disse er innvilget. Det høye antall dispensasjonssøknader betyr at streiken nå også rammet kritiske virksomheter i kommunene.
- Utviklingshemmede som trenger hjelp fra assistenter blir isolert. Denne streiken har vart lenge, og nå begynner forholdene for mange hjelpetrengende å bli kritisk, sier en kilde til Dagbladet.
Bergen sliter med renovasjon. Her hoper søppel seg opp, og det blir vond lukt og uhygieniske forhold. Også på enkelte innsamlingsplasse i Bærum er det nå svært tydelig at kommunale grupper er i streik.
Høyt krav
Fagforbundet har gått ut med et høyt lønnskrav, men det presiseres at kravet på 11.200 kroner flatt var kravet når man startet drøftingene. Dette kan være et signal om at KS også kan komme med et nytt tilbud til de streikende gruppene i Fagforbundet.
Mye tyder i alle fall på at det akkurat nå er forberedelser til bevegelse, noe som igjen kan bety at streiken nærmer seg slutten.

















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen