Skal regjere fra en betongblokk i Groruddalen.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
ERFAREN: Helle Vaagland har bred erfaring som journalist, og var blant annet redaktør for den feministiske antologien «Råtekst» i 1999. Foto: Torbjørn Grønning  / Dagbladet

ERFAREN: Helle Vaagland har bred erfaring som journalist, og var blant annet redaktør for den feministiske antologien «Råtekst» i 1999. Foto: Torbjørn Grønning / Dagbladet

(Dagbladet): NRK satser knallhardt på å fylle tv-høsten med en stor dose kultur.

Dagbladet har tidligere omtalt kanalens nye kulturrekke, med nytt filmprogram, Bokprogrammet og Lydverket.

Nå er også programleder Helle Vaaglands program om visuell kultur ferdigspikret.

Nasjonalgalleriet tar mål av seg til å bli «Norges største og frekkeste visningsrom for kunst, mote, design, reklame og trender», skriver kanalen i en pressemelding.

Programmet har premiere 13. september.

Visuell guide

Programleder Vaagland har tidligere omtalt programmet overfor Dagbladet som en subjektiv guide til alt det visuelle vi bombarderes med.

- Vi vil finne ut alt fra hvorfor kidsa går med onepiece-dresser til hvorfor Lady Gaga kler seg som en transe til hva vi egentlig får ut av Gardar Einarssons hemmelige kunst.

- Med et så bredt felt blir vi bastarden i kulturstripa, men det er jo det som er gøy, sa hun.

Ifølge pressemelding sendes programmet fra «en arkitektonisk perle midt i et industriområde i Groruddalen i Oslo.»

I toppetasjen på en betongblokk, som nå huser et hotell, skal Vaagland etter sigende ha utsikt over hele hovedstaden.

NRKs nye kultursatsing skal gå fra mandag til torsdag fra klokka 21:30 på NRK2.

Mandag er det Vaagland og Nasjonalgalleriets dag, mens tirsdagen er viet Bokprogrammet med Siss Vik.

Onsdag skal Dagbladets tidligere filmanmelder Vegard Larsen lede programmet Filmbonanza, og Asbjørn Slettemark og Lydverket er tilbake igjen på torsdager.