Profitten går til veldedighet, og kundene er studenter og rockestjerner. Butikken Merci i Paris snur opp ned på konseptene.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Merci
• Alt overskudd går til kvinner og barn på Madagaskar.
• Merci ligger sentralt i Paris, i 111. Boulevard Beaumarchais.
• Butikken selger nye og brukte klær, sko, vesker, interiør og bøker.
• Merci huser også en egen kafé og restaurant.
Velkomsthilsen: Butikken ligger litt bortgjemt. Men en knallrød Fiat forteller deg at du er på riktig sted.
Lyst og lekkert: Store vinduer og hvitmalte bjelker skaper rom for både designmøbler og rimeligere alternativer.
Rustikk blanding: Ulike materialer, men samme stil.
Sjefen: Direktør Jean-Luc Colonna D'Istria driver Merci som en vanlig butikk, men overskuddet gis bort til kvinner og barn på Madagaskar.
Han sitter fremoverlent i en dyp hvit sofa, midt i mylderet av kunder og møbler. Sola skinner gjennom glasstaket, og direktøren må nesten myse litt for ikke å bli blendet i de lyse lokalene. 1500 luftige kvadratmeter fordelt på tre etasjer er gjort om til en butikk med interiør, blomster, mote, parfymedisk, smykker, sko, vesker, restaurant og kafé.
Konseptbutikken ble startet på verst tenkelige tidspunkt 5. mars i fjor. Finanskrisen hadde satt et brå stopper for kjøpefesten og den franske hovedstaden var intet unntak. Stemningen var laber og Colonna D`Istria bet negler i ren nervøsitet. Det var før han så køen av nysgjerrige kunder som hadde stilt opp for å overvære åpningen.
- Vi har vært veldig heldige og kundene har kommet fortere enn forventet. Franskmenn, japanere, amerikanere, og skandinaver, ja folk fra hele verden, sier han.
Hjernene bak butikken er ekteparet Marie-France og Bernard Cohen, grunnleggerne av den franske barnemerket Bonpoin, som de suksessfullt solgte for tre år siden. De satt igjen med penger og en tanke. «Hvordan skape et fond på en bærekraftig måte uten å kalle det donasjon eller veldedighet?». Svaret ble Merci, eller takk på godt norsk.
- Min jobb er å tjene penger, gliser Colonna D`Istria.
- Vi driver Merci som en butikk, men i stedet for at eiere og aksjonærer tar ut utbytte, gir vi absolutt alt av overskudd til en organisasjon som jobber for kvinner og barn på Madagaskar.
Bonpoint har i 30 år produsert klærne sine på øya som sliter med fattigdom og høy barnedødelighet.
- Marie-France og Bernard Cohen ville gjerne gi noe tilbake. Derfor startet de denne butikken og ga den navnet Merci, sier Colonna D`Istria.
Så langt har det gått over all forventning, og når årsregnskapet er klart ser det ut til å bli en pen donasjon til organisasjonen. Direktøren mener suksessen skyldes en klar visjon og at de har styrt unna markedsundersøkelser og vanlig businessvett.
- Jeg er lei av det ekstreme nisjefokuset i bransjen, og jeg hater ordet trend. Markedsundersøkelser og kaffe til 6 euro koppen, det er bullshit. Man må være sikker på visjonen og følge den. Det er bedre å være ureflektert og kreativ enn å drive en perfekt og kjedelig butikk, konstaterer han.
I veskeavdelinger henger vintage Chanel-vesker side om side med billige stråvesker. Blomstrete sommerkjoler pynter opp radene av nye og brukte klær. Utvalget er en miks av klassiske designermerker, unge designere og billigere alternativer.
- Butikker flest reflekterer ikke kundenes liv. Man kan veldig godt gå med en dyr jakke og en billig t-skjorte, men for å kjøpe dem må man gå i forskjellige butikker. Vi vil ha begge deler. Kundene våre er både studenter og rockestjerner, sier Colonna D`Istria.
Men designerklærne må du selv grave frem mellom vintage coctailkjoler og rimelige jeans. Store logoskilt er bannlyst hos Merci.
- Det er helt uaktuelt. Vår filosofi er at kundene er smarte nok til å vite hva som er best for dem, og hva de er på jakt etter. Vil de kle seg i merkeklær, så vær så god, men det er ingen grunn til at vi skal sette opp svære skilt og reklamere for det.
Med utsikt mot hovedinngangen, en brosteinsbelagt bakgård og en rød minibil, sitter to venninner og drikker kaffe. Veggen bak dem er dekket av 15000 brukte bøker. I kjelleren løper servitørene mellom fulle bord og serverer laksecarpaccio, salater og hjemmelaget ostekake. Det et torsdag ettermiddag, det kryr av folk og samtalen over bordene går på alle verdens språk.
Direktøren smatter fornøyd fra den hvite sofaen.
- Er det marked for flere butikker som Merci?
- Det tror jeg absolutt. Vi får stadig henvendelser fra folk som vil at vi skal åpne butikker andre steder i verden. Men Merci er ikke en mal som kan kopieres og masseproduseres. Vi er uavhengige og trenger ikke å selge ting vi ikke liker.
Liker vi bare ett plagg i en kolleksjon, ja da selger vi bare det ene plagget. Men hvem vet hva som skjer i fremtiden, sier han og kikker opp i glasstaket.
- Markedet er dårlig, men det er jo faktisk en grunn til at mange butikker sliter. Jeg tror at de kjedelige butikkene kommer til å dø ut.
sondag@dagbladet.no












Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen