Bland to like deler kreativitet og husmorironi. Spe på med matlyst, lekelyst og estetisk sans. Rør godt og du får Tinytasty - verdens minste kafé.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Miniatyrkunst: Med stekeovn og "polymer clay" lages små fargerike retter, anrettet på bl.a. ringer, brosjer og mansjettknapper.
Tinytasty
• Lager smykker som ser ut som matretter, kopper o.l. i miniatyr.
• Materialene er "polymer clay" (et mykt plaststoff som herder i stekeovn) og porselen.
• Les mer: www.etsy.com/shop/tinytasty
Kunder over hele verden: Med butikk på nettet og priser i dollar, er det lett både å markedsføre og selge smykkene. Kontorarbeid og forsendelse er en nødvendig del av butikken.
Serveringsklare: Fra Tinytasty, "verdens minste kafe", kommer dette fatet med små lekkerier.
Vi befinner oss i en leilighet på Frogner i Oslo. Det er her Maiken Berg og kollega og venninne Siri Worn (25) driver businessen sin. Iført husmorforklær, 50-tallskjoler, hårnett, høyhælte sko og øreklips med laks og ostekakestykker. Hjemmekontoret og verkstedet i Siris leilighet, er som et lite kjøkken, og det er her de tryller frem sine små kulinariske smykkekunstverk. Allerede etter et drøyt halvårs eksistens, har Tinytastys spesielle smykker, nådd kunder i USA, Frankrike, Tyskland og Latvia. Nå har også norske butikker og privatkunder begynt å oppdage de to forklekledde designernes miniatyrunivers. Som ikke bare er smykker, men også kunst. I vinter har Galleri Format i Oslo stilt ut de små fristelsene.
Året er 2008. Siri Worn er 23 år, kul ung og lovende designstudent ved Kunsthøgskolen i Oslo - og gravid.
- Det passet liksom ikke helt med imaget til en fremadstormende designer. I det miljøet er det ikke så mange som får barn før de er 30. Jeg fikk følelsen av at kolleger og med studenter så på det som et nederlag. At jeg skulle gå hjemme med barn. Være husmor, forteller Siri.
Lettere provosert bestemmer hun seg for å ta husmorrollen helt ut. Og sammen med Maiken - en god gammel venninne, klekker hun ut en forretningside. Basert på gode gammeldagse husmorverdier.
- Vi hadde sett litt på husmorblogger på nettet. Og latt oss fascinere av hvor mange lidenskapelige unge husmødre det er der ute. Det er jo helt sinnsykt! Unge oppegående damer, som tar husmorrollen helt alvorlig, og baker, strikker, hekler og syr. Så vi tenkte at også vi skulle ta husmorrollen på alvor. Satse på omsorgsfull og kvinnelig service, og tradisjonell hjemmelaget mat, sier Maiken.
Dermed var ideen om en helt spesiell kafé født, og de to miniatyrkokkene kokte sammen en businessidé. Prosjektet til Siri og Maiken er altså håndlagde miniatyrsmykker - servert på fat. Knøttsmå porselenstallerkener med naturtro mini-ostekakestykker eller speilegg. Tekopper og kaffekanner. Til å ha på fingeren, i ørene, rundt halsen eller håndleddet. Bittelite, delikat - det er så vannet presser på i munnvikene.
Hvordan kom dere egentlig på dette med miniatyrmat og smykker?
- Jeg vet ikke helt. Men jeg husker mamma hadde en egg-og bacon brosje som jeg var veldig fascinert av som liten, forteller Siri.
Maiken har også alltid hatt en fascinasjon for miniatyrobjekter. Og sansen for 50-talls estetikk hadde de to gründerne også felles
- Vi kom til at smykkeproduksjon verken krevde for stor plass eller for store investeringer, og at det var noe ingen andre hadde gjort på samme måte tidligere.
Dermed ble et rom i Siris leilighet omgjort til verksted og produksjonskjøkken. Her tilberedes varene. I stekeovnen. Med husmorkjærlighet.
Sjangeren miniatyrsmykker med realistiske motiver, kalles «novelty jewellerey», og har eksistert siden slutten av 1800-tallet. Men Tinytasty gjør ting på sin måte
- Vi er utrolig opptatt av detaljer, sier Maiken og holder opp et bittelite laksestykke mot lyset.
Hvert lille fiber, scene og fiskebein skinne naturtro gjennom den lille biten. Det samme gjelder et lite stykke ostekake - på størrelse med en lillefingernegl. Kaken er Siris favoritt, og oppskriften er fra hennes mor. Den følger for øvrig med når du kjøper et kakesmykke.
- For å få riktig struktur på kjeksbunnen, har vi blandet griljermel i fimo-leiren, avslører Siri.
- Vi har sittet en del på Halvorsens konditori. Både for å få inspirasjon - og fordi vi er glade i kaker, forteller Maiken og retter på hårnettet.
Mye av det daglige arbeidet til Maiken og Siri handler om å styre nettbutikken, ta imot ordre, pakke og sende av gårde. Og om å planlegge. For de to selverklærte husmødrene har større planer.
- Det er jo klesdesign jeg er utdannet i. Og kanskje åpner vi butikk, både med secondhand-klær, egen design, i tillegg til smykker. Vi har mange ideer i hodet. Vi får se. Akkurat nå har vi mer enn nok med å produsere og levere, sier Siri.
- Er dere gode husmødre på hjemmebane også?
Siri og Maiken ser på hverandre, rister på hodet, og avslører at ingen av dem egentlig er spesielt gode til å lage mat. Ikke i full størrelse.

























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen