Denne videoen gir deg noe å strekke deg etter.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Siste 5 fra Pressfire.no

- Wii U er en veldig kraftig maskin
«Aliens: Colonial Marines» vil se best ut på Nintendo-maskinen, avslører utvikleren.
Nytt «Star Wars»-spill annonseres på E3
Også «Need for Speed: Most Wanted» kan bli avdekket.
Vil fremtidens spill avbrytes av reklamepauser?
Sony har søkt om en patent som vil sette spillene dine på pause.
Er «Joy Ride» morsommere uten Kinect?
Steam redder «den nedlastbare spilluka».
Utsetter «The Secret World» igjen
Det norske storspillet blir stadig forskjøvet.

Sør-Korea har noen av verdens mest dedikerte og beste spillere av «StarCraft».

Flere av dem konkurrerer også profesjonelt og tjener gode penger på turneringer dedikert til det populære Blizzard-spillet som kom ut for 12 år siden. I tillegg dekkes denne idretten av flere koreanske tv-kanaler.

Industrien rundt «StarCraft» i Sør-Korea har vært under etterforskning etter anklager om korrupsjon og kampfiksing, men ingen skal hevde at e-sport-spillerne du ser i videoen over går på prestasjonsfremmende preparater eller fusker på annet vis.

De er rett og slett bare vanvittig kjappe med mus og tastatur.

I en dokumentar kalt «The Hax Life», snust opp av Kotaku, møter vi flere profesjonelle spillere fra Seoul.

I løpet av filmen får vi ikke bare innblikk i hvor enormt stor denne konkurranseformen er i Sør-Korea, men også hvordan de beste utøverne forbereder seg før de skal konkurrere i «StarCraft», «WarCraft 3» eller «Counter-Strike».

Flere av spillproffene sier i dokumentaren at de trener mellom 11 og 18 timer hver dag.


Noe av målet med treningen er å få en best mulig APM-score (Action Per Minute). En måleenhet som bestemmer hvor raskt fingrene beveger seg i relasjon til mus og tastatur.

NB! Hvis du vil se hele dokumentaren finner du den her (del 1, 2, 3 og 4).

WEMADE FOX er navnet på e-sportlaget som portretteres i denne dokumentaren.