Stabæk røk ut av europaligaen torsdag, mens Molde avanserte til tredje kvalifiseringsrunde med minst mulig margin.
Stabæk ledet lenge 1-0 over Dnjepr Mogilev i Hviterussland etter mål av Veigar Páll Gunnarson, men vertene utlignet med fem minutter igjen av ordinær tid ved Vladimir Jurtsjenko. Med 2-2 fra oppgjøret på Fornebu for en uke siden, var Stabæk dermed bak hviterusserne på bortemålsregelen
Dermed trengte på ny en scoring bæringene en rask scoring og trener Jan Jönsson forsøkte å sette inn Bernt Hulsker mot slutten. Men Stabæk kom ikke nærmere enn et par cornere og avslutninger uten resultat.
— I starten av denne kampen følte vi at dette ville bli litt som hjemmekampen. Vi styrte spillet, men glemte å passe på angriperen deres og de scoret på denne ene store sjansen, sa målscorer Gunnarsson til budstikka.no etter kampen.
De mange skadene i klubben har svekket laget gjennom hele sesongen, og torsdag måtte Tom Stenvoll forlate banen med en kneskade.
Molde kjempet seg videre
Molde kan derimot glede seg over å ha tatt seg videre med samme knappe margin. Romsdalingene hadde 1-0 med i bagasjen fra hjemmekampen, og tapte torsdag 1-2 på bortebane for latviske Jelgava.
Som i den første kampen var det den innleide storscoreren Baye Djiby Fall som sprakk nullen med sin scoring etter et snaut kvarter.
— Vi var veldig gode og fulgte planen vår i 20 minutter. Vi skapte mange sjanser, og scoret på vår fjerde. Etter det gjorde vi en masse feil, og dermed ble det unødvendig spennende, sa Molde-trener Kjell Jonevret til 100 % fotball.
Etter en halvtime utlignet Pavel Bormakovs for Jelgava, og på overtid av første omgang sendte Boriss Bogdaskins vertene opp i 2-1 med en frisparkscoring.
Begge lagene fikk sine muligheter til å score mot slutten, men stillingen sto seg helt til dommeren blåste av oppgjøret. I neste kvalifiseringsrunde venter enda sterkere motstand for Molde. Da skal moldenserne opp mot storlaget Stuttgart.
— Det blir moro å møte Stuttgart. Vi skal ikke ut på banen og legge oss, sa Jonevret.
(NTB)