Norske styrker i Afghanistan har vært involvert i 44 hendelser der minst 40 opprørere er drept.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
Se større kart Kabul
Det enorme arkivet over internasjonale styrkers aktivitet i Afghanistan fra 2004-2010 ble offentliggjort av WikiLeaks søndag.
40 døde
Forsvaret offentliggjør ikke hvor mange tap norske styrker påfører fienden. NRK har i sin gjennomgang funnet 44 hendelser som viser at norske soldater har drept minst 40 afghanske opprørere.Men norske styrker har også vært involvert i situasjoner som ikke er med i WikiLeaks-dokumentene.
Den mest omfattende enkelthendelsen som foreløpig er funnet, skjedde 5. november 2008. Da ble to norske soldater skadd i en skuddveksling hvor 30 opprørere er meldt drept.
- Alvorlig situasjon
Generaladvokat Arne Willy Dahl uttalte tirsdag at situasjonen nå er så alvorlig at norske soldater trenger vern fra den militære straffeloven, i tilfelle det kommer opp mistanke om krigsforbrytelser.Justisdepartementet svarte at de mener de er godt nok beskyttet av den sivile straffeloven de er under siden operasjonene i Afghanistan ikke defineres som en krig. (©NTB)























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen