Men Larsåsen fant fram sysakene og tok seg til stavfinale med norsk rekord.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
TIL FINALE MED NORSK REKORD: Cathrine Larsåsen visste på forhånd at hun måtte over den norske rekorden om hun skulle kvalifisere seg til stavfinalen under EM i Barcelona. Det klarte hun da hun hoppet 4,35 - én centimeter høyere enn sin tidligere bestenotering.
Foto: SCANPIX
Se større kart Barcelona
Shortsen hun hadde på seg hadde nemlig revnet på et meget kompromitterende sted, uten at 23-åringen hadde fått det med seg.
- Shortsen revnet og rumpa datt ut, forklarer hun smilende, før hun legger til:
- Dette har aldri skjedd før, men jeg har tydeligvis for stor rumpe.
Fant fram saksen
Hun regner med at enkelte på tribunen fikk med seg garderobeglippen, men tok ikke særlig på vei av den grunn. I stedet gikk hun rett i garderoben der tidligere høydehopper Hanne Haugland, som er en del av den norske EM-troppen, kom til unnsetning med en saks.En lang tights ble klippet lårkort, og vips hadde Larsåsen antrekket hun trengte for å prestere i heten i Barcelona.
Og prestere måtte hun, dersom hun skulle ta seg til finalen:
Kvalifiseringshøyden var på forhånd satt til 4,40 - seks centimeter høyere enn Larsåsens norske rekord.
- Nervøs
Hun innledet imidlertid nølende, og trengte to forsøk på å gå over åpningshøyden på 4,05. Deretter klarte hun 4,15 i første forsøk, før nervene kom snikende på 4,25.Først på tredje og siste forsøk gikk hun klar av lista.
- Jeg ble nervøs da jeg rev to ganger på 4,25 og fordi jeg slurvet med teknikken. Men jeg skjerpet meg på siste hopp. Jeg er jo en tøffing, understreker Larsårsen.
- Uten press i finalen
Da fikk hun den tryggheten hun trengte for å gå over 4,35 i andre forsøk - ny norsk rekord. Det skulle vise seg å holde til en finaleplass til slutt.- Superdeilig å være klar for finalen! sier Larsåsen, som går dit uten prestasjonsangst.
- Jeg har ikke noe press på meg, men det hadde vært gøy å bryte enda en barriere. Forhpentligvis sitter teknikken bedre på fredag.
De andre har hoppet mye høyere enn meg før og gjort det bra i VM og OL, men man vet aldri.























Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen