Kinect har fått lanseringsdato.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
Foto: REUTERS/Phil McCarten/SCANPIX

Foto: REUTERS/Phil McCarten/SCANPIX

Siste 5 fra Pressfire.no

Nytt «Star Wars»-spill annonseres på E3
Også «Need for Speed: Most Wanted» kan bli avdekket.
Vil fremtidens spill avbrytes av reklamepauser?
Sony har søkt om en patent som vil sette spillene dine på pause.
Er «Joy Ride» morsommere uten Kinect?
Steam redder «den nedlastbare spilluka».
Utsetter «The Secret World» igjen
Det norske storspillet blir stadig forskjøvet.
Slik kan du få sett «Indie Game: The Movie»
Den prisvinnende dokumentaren lanseres snart.

Microsoft benytter den tyske spillmessen GamesCom til å spikre lanseringsdetaljene for sin kamerakontroller Kinect, som lar brukerne styre spill med kroppen - uten håndkontroller.

I forbindelse med E3-spillmessen i juni fikk vi servert den amerikanske slippdatoen (4. november) og det nye, offisielle navnet som erstattet arbeidstittelen, Project Natal.

Men Microsoft har drøyd det til nå med å fortelle når Europa kan pakke ut Kinect: Den håndkontrollerfrie måten å spille på slippes i Norge — og resten av Europa — 10. november, skriver Microsoft i en pressemelding.

Det hele skal markeres grundig på GamesCom, Europas store spillmesse som for alvor sparkes i gang i Köln i dag. Microsoft har satt av tre timer til sin pressekonferanse tirsdag formiddag, en seanse som det forventes vil inneholde mye Kinect-propaganda.

Kinect er et tilleggsutstyr fra Microsoft som kombinerer to kameraer og mikrofon for å klare å spore bevegelsene dine — og overføre dem til spill eller brukergrensesnittet på Xbox 360. Du kan bla i menyene i filmbutikken på jakt etter det du leter etter, på beste «Minority Report»-måte, eller be 360-en din skru seg av ved hjelp av en stemmekommando.

Bevegelseskameraet er Microsofts nye satsing for å tiltrekke seg flere kunder som ikke nødvendigvis er spillere i utgangspunktet, ikke ulikt hva Nintendo Wii klarte å få til i stor stil.

Microsoft skriver i pressemeldingen som gir oss den norske lanseringsdatoen, at de har med seg 15 eksklusive Kinect-spill til GamesCom, blant annet «Kinect Sports», «Kinect Adventures», «Kinectimals» og «Kinect Joyride», i tillegg til det neste prosjektet til Harmonix — folka bak de første Guitar Hero- og Rock Band-spillene; «Dance Central».

Dette spillet vant forøvrig priser etter E3-spillmessen i sommer, kåret av Game Critics Awards.  

Kinect lanseres i Norge 10. november, og vil få en veiledende pris på 1295 kroner (inkludert spillet «Kinect Adventures».