Klesgründer Peder Børresen (32) i Moods of Norway får nok av rosa traktorer og fiskebåter på jobben. Men han leker seg hjemme også.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
Søt velkomst: Alle gjester havner på kjøkkenet hos Peder og Camilla på St.Hanshaugen i Oslo. Denne dagen står amerikanske cupcakes på menyen.

Søt velkomst: Alle gjester havner på kjøkkenet hos Peder og Camilla på St.Hanshaugen i Oslo. Denne dagen står amerikanske cupcakes på menyen.

På hjemmebane

Hvem: Peder Børresen (32) og Camilla Abry (28).
Hva: Tre-romsleilighet på St.Hanshaugen i Oslo.
Aktuell: Moods of Norway viser fram sin nye kolleksjon på Kongsgården på Bygdøy under Oslo Fashion Week.
Minnevegg: Private bilder er printet i runde formater og montert på pleksiglass. Enkelt, men likevel av stor betydning for samboerne.

Minnevegg: Private bilder er printet i runde formater og montert på pleksiglass. Enkelt, men likevel av stor betydning for samboerne.

På rett hylle: Peder Børresen er en typisk handyman. Hyllene er selvsagt hjemmelagde.

På rett hylle: Peder Børresen er en typisk "handyman". Hyllene er selvsagt hjemmelagde.

Kunst å sovne til: Camilla og Peder er glade i moderne kunst. Over den hjemmesnekrede senga har de et maleri av Nicolai Schaaning Larsen.

Kunst å sovne til: Camilla og Peder er glade i moderne kunst. Over den hjemmesnekrede senga har de et maleri av Nicolai Schaaning Larsen.

Med elleville cocktaildresser, crazy pr-stunt og en salig blanding av traust, norsk nasjonalromantikk og overdådig Hollywood-glamour, har Moods of Norway klart det andre norske klesdesignere bare kan drømme om: Omsetningskurver som peker rett til værs.

Fredag, under Oslo Fashion Week, viser de sin nye kolleksjon på selveste Kongsgården på Bygdøy. I fjøset, riktignok, men også det kler konseptet. Fashionistaer og prominente gjester må bare huske å droppe stiletthælene til fordel for gummistøvler.

Det er første gang en motevisning skal foregå på Kongsgården.

- Tema for kolleksjonen er «Norwegian Fairytales», og i norske eventyr var det ingen slott, bare kongsgårder. Da må vi jo ha visning på Kongsgården, sier Peder Børresen.

På den tettpakkede agendaen hans står også moteuka i København, businessturer til Istanbul og en seksukers arbeidsperiode i Los Angeles. Blant annet. Men foreløpig smiler gründeren fornøyd der han tusler rundt på sokkelesten - hvite sokker med rosa huladanserinner - hjemme i leiligheten han deler med samboer Camilla Abry (28) på St. Hanshaugen i Oslo. Antrekket for øvrig er også Moods of Norway-korrekt: Knallrosa saggeshorts og en rosa og eplegrønn pirquettrøye. Og det var altså hans antrekk.

- Rosa er kult og vekker oppmerksomhet, gliser han.

- Camilla er naturlig pen - jeg trenger litt ekstra pynt.

Mens leiligheten ellers er lys og superstriglet, flyter det i dag på den store kjøkkenøya hvor Camilla er i sving med å lage små, søte cupcakes med fargerik pynt fra Los Angeles.

- Vi har fått oss et nytt stettfat som må innvies, sier hun.

Camilla jobber også i klesbransjen. Hun er designer for det norske sportsmerket Sweet Protection, som lager klær og beskyttelsesutstyr for ski, snowboard og elvepadling.

Både Peder og Camilla reiser mye i jobbene sine, hver for seg og sammen. Etter at Moods of Norway åpnet butikk i West Hollywood i Los Angeles i fjor, er de begge lange perioder i USA.

Peder har kuttet litt ned på reisingen - som på det meste var på over 300 reisedager i året - men han har fremdeles drøyt 100 reisedager i året.

- Når vi reiser så mye, er det «digg» å ha en «smooth» leilighet å komme hjem til, sier han.

Paret bodde tidligere i et nedlagt galleri på Grünerløkka. Peder var på jobb i Stryn da Camilla falt for den nye leiligheten på St. Hanshaugen. Hun var på visning sammen med moren sin, og overbeviste Peder om at denne leiligheten skulle de kjøpe.

- Han stoler på meg, sier hun og ler.

De flyttet inn i en rasende fart, midt under Oslo Fashion Week i 2008.

- Hva tenkte du første gang du gikk inn i leiligheten dere allerede hadde kjøpt, Peder?

- He-he, sier Peder og skotter bort på Camilla.

- Jeg hadde jo sett den på bilder. Men det tar tid å bo seg inn i en leilighet. Jeg er glad i den nå.

Leiligheten var nyoppusset da Peder og Camilla tok over. De har dratt over med nye malingsstrøk og dekket panelveggene i stua med glatte plater, men romløsningene har de ikke endret.

- Jeg liker at det er en blanding av gammelt og nytt her, sier Camilla.

- Mange av de originale detaljene er beholdt, som doble fløydører og gamle tregulv, samtidig som det er lyst og moderne.

Peder mener grunntanken bak Moods of Norway og leiligheten er den samme: Å blande gammelt og nytt i en morsom kontrast.

Hjertet i den klassiske byleiligheten er et stort, åpent kjøkken med en solid kjøkkenøy i valnøtt, og stramme, hvite kjøkkenfronter. Fondveggen er malt lys turkis.

- Kjøkkenet er fantastisk, mener Peder.

- Vi har hatt mange bra middager og mye festivitas her. Alle vil være på kjøkkenet. En gang var vi 75 stykker her inne samtidig, forteller han - og røper at forrige fest endte med at høyttalerne tok fyr.

- En kompis var kjempebegeistret over de kule høyttalerne mine som begynte å ryke da vi dro på med rocken - han trodde de skulle være sånn.

Hjemmeanlegget - som altså trenger nye høyttalere - er plassert under flatskjermen i stua. At Peder er dj-en i Moods of Norway er tydelig. Der andre klarer seg med kompakte anlegg eller musikk via PC og iPod, har han installert seg med to gode, gammeldagse platespillere. I tillegg til alskens mystiske miksebokser. Bak sofaen står kofferten med vinylplater.

- Jo da, det er jeg som spiller på Moods-festene, nikker han.

- Spesialiteten er listebunner fra 1990-tallet.

Moods of Norway, som ble startet av kameratene og markedsførerne Simen Staalnacke og Peder Børresen i 2003, har vokst til å bli det de kaller et «kollektiv» på mer enn 30 ansatte. I fjor hadde de en omsetning på rett under 100 millioner kroner. Det bobler over i firmaet, hvor det virker som om de er like mye partyfiksere som forretningsfolk. Kundene i West Hollywood-butikken trakteres for eksempel med norske vafler og champagne på lørdager. Og lys, levende norske sauer i butikkutstillingen når det skal være ekstra gøy på jobben. Ordinær annonsering har de droppet - med unntak av et par helsider i lokalavisa på Stryn.

Til gjengjeld har de gjort tung bruk av effekter som knallrosa traktorer og fiskebåter i «blandingen» av selskapet.

- Vi kan ikke klage - vi har det moro, sier Peder.

Påfunnene fortsetter også etter arbeidstid. Hjemme på St. Hanshaugen er Peder husets handyman. Oppfinnsom har han vært fra han var guttunge og blant annet hadde den geniale ideen å sette en gressklippermotor på sykkelen. Seinere brukte han samme patent på rollerbladsene.

I leiligheten har han snekret alle hyller og en seng med innebygd underlys, pluss at han har laget vedkasse og billedvegg i pleksiglass.

Kronjuvelen i egenproduksjonen er en original kommode i gangen, snekret sammen med forskjellige skuffer fra loppis.

- Den kommoden er et logistisk vidunder som har forandret livet mitt, påstår han og ler.

- Der får vi plass til alt som pleier å flyte rundt: Solbriller, nøkler, paraplyer, kvitteringer og så videre. Alt i hver sin skuff.

Peder ser på leiligheten som et evig prosjekt. Den forandrer seg hele tida.

- Hvis Camilla sier «jeg har sett en fin ...», pleier jeg å svare «det kan jeg lage selv!». Jeg tror kanskje hun begynner å bli litt lei av det.

Et pågående prosjekt er å bytte ut spisestuestolene. I dag står seks identiske, blanke svarte stoler rundt det hvite, ovale spisebordet. Målet er seks forskjellige stoler.

Tre stykker er allerede i hus. En klassisk, brukt «syvern» i tre av Arne Jacobsen, en retroblå Eames-stol på stålunderstell, i tillegg til en antikk trestol fra slutten av 1800-tallet som skal pusses opp.

- Sjekk, sier Peder og drar fram stolen, som ennå er pakket inn i gråpapir.

- Vi fant den på en bruktbutikk i helga. Den kostet 500 kroner, og har håndbrodert sete med blomstermønster. Treverket skal males knallrosa - og da blir jo stolen helt Moods of Norway.

Den neste planen hans er å snekre enda en seng - denne gangen av en plankehaug han fant i bunnen av bakken på Stryn sommerskisenter, hvor Moods of Norway er medeiere.

- Plankene hadde ligget ute og grånet i sikkert 15 år, og jeg tror det blir en flott seng av dem.

- Hvordan får du tid til alle disse kreative interiørprosjektene samtidig som du driver en millionbedrift?

Peder ser for en gangs skyld ut som om han ikke skjønner spørsmålet. Camilla svarer for ham.

- Det skal sies at verken du eller jeg ligger mye på sofaen, minner hun ham på.

Samboeren nikker.

- Det er jo gøy å bruke tid på å bo.

bfro@dagbladet.no