Mikael Davud skal ifølge etterretningskilder ha hatt en omfattende korrespondanse al-Qaida, og bedt om hjelp til å lage sprengstoff.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
I en e-post til en al-Qaida-leder i Peshawar i Pakistan skal han ha lovet å betale «gjelden» sin og bedt om hjelp til å lage sprengstoff, ifølge rettsdokumenter fra det amerikanske nyhetsbyrået Associated Press (AP)
Direkte kontakt i 2008
Det er det amerikanske nyhetsbyrået AP som har fått tak i dokumenter hvor europeiske og amerikanske etterretningskilder beskriver det som skal være siktedes forbindelse med al-Qaida.Ifølge kildene hadde Davud direkte kontakt med representanter for al-Qaida første gang da han var i Tyrkia høsten 2008, skriver Aftenposten.
Vinteren etter skal han ha reist til al-Qaidas treningsleir i stammeområdet Waziristan i Pakistan.
Sprengstoff-hjelp
Før han dro tilbake til Norge i mai 2009 sendte han flere e-poster til en adresse etterretningskildene mener tilhører Ahmad, en mellomleder i terrornettverket al-Qaida, i Peshawar.Kildene beskriver videre at Davud i dårlig kodede e-poster lovet å betale en uspesifisert gjeld og ba om hjelp til å kjøpe og lage sprengstoff.
Vel tilbake i Norge tok han opp kontakten med tidligere bekjente, blant dem de to andre som er siktet i terrorsaken i Norge.
Nye avhør
Al-Qaida-lederen Ahmad i Peshawar skal være identisk med en al-Qaida-leder som kommuniserte med dem som planla terroraksjonene mot et kjøpesenter i Manchester i april 2009 og mot T-banen i New York i september 2009.Lederne for disse terrorcellene skal ha vært i Waziristan samtidig med Davud.
Ifølge utenlandsk etterretning skal Norge ha vært det siste av tre planlagte terrormål i Vesten fjor - de to første var Manchester og New York.
Dagbladet skrev i går om at Kina har lagt press på Norge for å få den terrorsiktede uiguren Mikael Davud (39) utevert, i direkte samtaler med utenriksminister Jonas Gahr Støre (ap).
Davud og de andre terrorsiktede skal i nye avhør hos PST denne uka.
(NTB)















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen