Halvparten var ansatt i dødsulykkeselskaper.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Beijing

I dag I morgen Mandag Tirsdag
SolSkyetSkyetHalvskyet

(Dagbladet): 200 kinesiske passasjerflypiloter løy om kvalifikasjonene sine, blant annet antall flytimer, i søkeprosessen. Det kommer fram etter en gransking det kinesiske sivile luftfartsverket (CAAC) har gjennomført, skriver BBC News.

Halvparten av de avslørte flygerne jobbet for et flyselskap som nylig har vært innblandet i ulykker med dødelig utfall.

Krasj

Et av selskapene, Henan Airlines, eide flyet som i forrige måned krasjet nordøst i landet. 42 mennesker døde, og 44 overlevde, etter at flyet slapp opp for rullebane.

Nå går alarmen, og kinesiske myndigheter går gjennom dokumentasjonen for samtlige kommersielle flygere i landet. Flygerne som ble tatt i kontrollen, må gjennom ny opplæring og testing. Likevel innrømmer CAAC at de ikke kan være sikre på å ha luket ut alle juksemakerne.

Flere av dem som er tatt, skal være flygere med fartstid i luftforsvaret.

Over 11 000

Flyindustrien i Kina er i sterk vekst, og per i dag er over 11 000 piloter på vingene i kinesiske passasjerfly.

CAAC fortsetter sine undersøkelser, og utvider etterforskningen til også å omfatte bakkemannskap, flygeledere og instruktører.