- Et fantastisk sted for interiør- og arkitekturinteresserte, sier trendekspert.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
RO OG SMAK: Urqiolas hvilestol fra B&B Italias  Lazy Seating Collection-kolleksjon matcher luksusinteriøret.  FOTO: Mandarin Oriental

RO OG SMAK: Urqiolas hvilestol fra B&B Italias "Lazy Seating Collection"-kolleksjon matcher luksusinteriøret. FOTO: Mandarin Oriental

PANG-PANORAMA: Utsikt fra soverommet og over Barcelonas skyline.  Foto: Mandarin Oriental

PANG-PANORAMA: Utsikt fra soverommet og over Barcelonas skyline. Foto: Mandarin Oriental

HISTORISK SYN: Fra terrassen ser du over Barcelonas paradegate Passeig de Gracia.  Foto: Mandarin Oriental

HISTORISK SYN: Fra terrassen ser du over Barcelonas paradegate Passeig de Gracia. Foto: Mandarin Oriental

STRÅLENDE: Det gullglitrende taket er et varemerke for Mandarin Orientals hoteller.  Foto: GEORGE APOSTOLIDIS

STRÅLENDE: Det gullglitrende taket er et varemerke for Mandarin Orientals hoteller. Foto: GEORGE APOSTOLIDIS

KOM OG SPIS: Slik ser spisesalen ut. FOTO: Hotel Barcelona Produsent

KOM OG SPIS: Slik ser spisesalen ut. FOTO: Hotel Barcelona Produsent

KUL ARKITEKTUR: Fra atriet strømmer lyset ned mot restaurant Blanc.  Foto: Mandarin Oriental

KUL ARKITEKTUR: Fra atriet strømmer lyset ned mot restaurant Blanc. Foto: Mandarin Oriental

Med sprakende, skinnende flater, blondeforheng i spisesalen og avantgardemøbler av eget design løfter den baskiske designstjerne Patricia Urquiola hotellinteriørene til himmels.

Storbyferien løftes til nye høyder om du velger et hotell med særpreg.

Dette nyinnredete designhotellet ligger i en tradsjonell 1950-tallsbygning ved Barcelonas stolte paradegate Passieg de Gracia.

Men det er ikke mye hverdagslig over de superkreative interiørene som den internasjonale designstjerne, "The Hurricane" Patricia Urquiola har skapt i både i fellesrom og i hvert enkelt hotellrom.

Hotellet er verd turen

- Helheten i Mandarin Oriental er utrolig sofistikert, sier sosialantropolog Gunn-Helen Øye. - Når hoteller klarer å legge til denne type design og arkitektoniske dimensjoner til stedet får man en vanvittig bonusopplevelse bare ved å bo der.

Wow-hotell

- Den store wow!- følelsen og nysgjerrigheten som pirres i interiører som i Mandarin Oriental er nesten verd turen til Barcelona i seg selv, mener eksperten. Dette er fantastisk sted, ikke minst for alle interiør- og arkitekturelskere, sier hun til Bonytt.no.

Patricias egne møbler

Urquiola har bevart litt av bygningens originale inventar, og i vanlig, uttrykksfull stil slått ut håret med mange møbler som hun selv har tegnet for noen av verdens mest anerkjente møbel og lysprodusenter.

Her finner vi derfor oppsiktsvekkende designobjekter fra både B&B Italia, DePadova,Moroso og Flos.

Stort spenn

I restaurant Moments og i andre rom er møbler både fra hennes tidlige periode inspirert av skandinaviske designmøbler sammen de nyere, noe mer pompøse innslag som hennes høyryggete stoler i Chesterfield - og påfugl-stil.

Fra herreklubbens tid

Som et minne fra tidligere tider, da bygningen var en ekslusiv herreklubb pryder et skotskmønstret gulvteppe Bankers Bar. Og i restaurant Blanc er et fransk langbord det visuelle blikkfang.

Utsikten er gratis

Fra takterrassen ser du Barcelonas skyline og paradegaten Passeig de Gracia.

Her oppe finner du "Barcelona"-og "Terrasse"-suitene på 90 kvm og egen spisestue. Døgnpris fra kr 30.000.

Mandarin Oriental Barcelona har 98 rom.

Prisen pr dobbeltrom er ca. kr 5000, mandarinoriental.com

Attraksjoner i Barcelona

* La Pedrera (Casa Mila) tegnet av den verdenskjente Barcelona-arkitekt Antoni Gaudi (1852-1926) ligger like ved hotellet. I dette huset er det ikke en rett linje og interiørene tar fullstendig pusten fra deg.

* Park Guell er et annet eventyrlig område fylt opp av Gaudis magiske arbeider. Her kan du til og med gå på taket av mesterens verker. Hele parken står på Unescos Verdensarvliste.

* Joan Miro -museet på Montjuic-høyden er en fredlig oase med besnærende kunst og utsyn over hele byen.

* Bar Celta, tapasbar og cafe, har et interiør som er en attraksjon i seg selv.

Har du andre tips til Barcelonas attraksjoner? Del dem i kommentarfeltet under saken.

Les mer:

Er Holmlia-huset Norges tøffeste?

11 kule ferdighus

Interiørblogger du bør følge

Slik bor arkitektene


Saken ble opprinnelig skrevet av Bonytt for Klikk.no. Les her.


WOW: Her var det litt å se på. Til og med trappen opp til Antoni Gaudis eventyrlige boligkompleks La Pedrera er en attraksjon du sent vil glemme. Boligene ligger like ved hotellet.   Foto: Mandarin Oriental.

WOW: Her var det litt å se på. Til og med trappen opp til Antoni Gaudis eventyrlige boligkompleks "La Pedrera" er en attraksjon du sent vil glemme. Boligene ligger like ved hotellet. Foto: Mandarin Oriental.

 

Boligmest brukte emneord