Advokat Klomsæt håper å få møte den siktede nordmannen i fengselet i Gambia.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Værmelding for Banjul

I dag I morgen Lørdag Søndag
Sol29°Sol30°Sol32°Sol31°

Advokat Sigurd Klomsæt landet tirsdag kveld på flyplassen i Banjul for å bistå den overgrepsiktede nordmannen.
Klomsæt har enda ikke klart å komme i kontakt med nordmannen på telefon, men han håper å treffe han i fengselet en av de nærmeste dagene.

- Min erfaring er at det i slike land som dette er mye lettere å få til ting dersom man møter opp ansikt til ansikt, sier Klomsæt til Dagbladet.

Ikke formelt oppnevnt

Klomsæt er ikke formelt oppnevnt som siktedes forsvarer, men har vært nordmannens advokat i norge siden 2002.

Fylkesmannen i Oslo har avslått å gi nordmannen fri rettshjelp, og Klomsæt reiser til Gambia for egen regning.

- Jeg har fått opplyst at han ikke har krav på advokat her i Gambia, sier advokaten.

Norske sak

-Samtidig har jeg vært i kontakt med Amnesty og forstår at dette ikke er det mest demokratiske landet, sier Klomsæt om hvorfor han har dratt ned.

-Dessuten må vi diskutere den pågående overgrepsaken hjemme i Norge, sier Klomsæt.