Kjæresten til Maria Amelie frykter at hun blir kastet ut i løpet av de to neste dagene.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
PÅGREPET: Her pågripes Maria Amelie etter at hun har holdt foredrag på Nansenskolen i Lillehammer. Video: Tollef Hugo
Her er vennens bønn til politiet:
«Hei PU,
Jeg ønsker klart å tydelig å ta avstand fra den måten dere har arrestert Maria Amelie på, og uttrykke at jeg er svært skuffet over at den rettsbeskyttelsen hun hadde i kraft av å ha en søknad inne til behandling tydeligvis ikke er ivaretatt.
Jeg mister både respekt for politiet og troen på at vi har et velfungerende system når dette er måten det håndheves på.
Å arrestere folk i mørket på denne måten gjør at dere fremstår som en slags sovjetiske etterlevninger og ikke det politiet jeg trodde vi kunne være stolte av.»
Kjæresten hennes befinner seg i Oslo, og er dypt fortvilt over situasjonen.
- Fæl opplevelse
- Jeg synes det er absurd at norske myndigheter kan behandle en fantastisk jente som Maria som en kriminell. Hun hadde ikke fått noen beskjed. Plutselig ble hun anholdt, helt uten forvarsel, selv om hun har en søknad inne, sier kjæresten til Maria, Eivind Trædal, til Dagbladet.Ifølge Simon Strumse som jobber ved Nansen Fredssenter, ble Maria pågrepet av åtte politifolk fra Politiets utlendingsenhet da hun i etterkant av møtet gikk ut for å trekke luft.
- Det er en veldig fæl opplevelse for meg. Vi er samboere, og jeg er sjokkert og synes dette er en vanvittig utvikling, sier kjæresten, som selv befinner seg i Oslo.
- Hun er trolig sendt til ventemottak, og vil antakeligvis bli kastet ut i løpet av de to neste dagene, ut fra hvordan saksgangen er i sånne saker. Hun har ikke fått mulighet til å pakke. Advokaten hennes har ikke fått noe nytt vedtak og ikke noe informasjon om dette, sier Trædal.
Hennes advokat fikk i natt kontakt med Amelie. Hun er ved Trandum mottak.
- Jeg har snakket med Maria. Hun ble fraktet til Trandum og er ved godt mot. Hun er fryktelig glad for at folk bryr seg, sier advokat Brynjar Risnes til Dagbladet.
Vennene i sjokk
Maria Amelie har de siste årene studert ved NTNU, hvor hun har tatt en mastergrad. Hun var der svært aktiv i Kulturutvalget ved Studentersamfundet, og hennes nærmeste venner i Trondheim er nå sjokkert og fortvilet over arrestasjonen.- Vi hadde aldri trodd at hun skulle bli arrestert av flere politimenn midt på natta. Etter alt som har skjedd har jeg mistet all tro på den norske rettsstat, sier Kristine Vedal Størkersen.
Hun betegner seg selv som en av Maria Amelies aller nærmeste venner. De to ble kjent i 2005, og vennskapet oppstod da de to var studenter ved NTNU.
- Vi sitter her og aner ikke hva vi skal gjøre. Vi føler oss maktesløse, sier Vedal Størkersen.
Flere venner av Maria Amelie planla i kveld å kjøre til Gardermoen for å demonstrere og vise sin avsky for pågripelsen, men snudde da det ble klart at forfatteren framstilles for fengsling torsdag.
Aksjon
- Det er stor facebook-aktivitet akkurat nå, men jeg vet ikke om det hjelper så mye. Det man må gjøre er å sende 800 tekstmeldinger til justisminister Knut Storberget. Det er han som kan utgjøre en reell forskjell.















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen