2000 PC-er infisert av trojaner, to falske transaksjoner har gått gjennom

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips

Slik holder du deg trygg

Beskytt PC-en mot uønsket programvare

• Ha oppdatert antivirus program og brannmur
• Oppdater programvaren på PC-en
• Ikke åpne vedlegg eller klikk på lenker fra ukjente avsendere

Nettbank-bruk

• Koder, passord og sikkerhetskort/ kodebrikke er personlige, de må ikke overdras til andre
• Ser du noe unormalt ved innlogging, eller ved nettbanken, kontakt banken straks
• Oppdager du transaksjoner du ikke vedkjenner deg, kontakt banken straks
• Følg sikkerhetsrådene om nettbankbruk som din bank gir.

(Kilde: BSK og FNO)
Nettkriminelle bruker trojanere og annen uønsket programvare i et forsøk på å nå kontoene til norske nettbankbrukere. Advarselen kommer fra Bankenes Standariseringskontor (BSK) og Finansnæringens Fellesorganisasjon (FNO).

Advarselen sendes ut etter at det er blitt avdekket flere forsøk på nettopp dette. Slik kriminalitet er et problem i utlandet, men så langt har vi her i nord sett lite til dette.

- Et titall betalinger er forsøkt gjennomført, men bankene har stoppet de fleste, sier daglig leder Knut Kvalheim i BSK.

To transaksjoner er imidlertid blitt gjennomført. Bankene har nå økt beredskapen, og overvåker aktiviteten ekstra nøye. Kripos er også koblet inn i saken.

Bankene følger godt med på antallet PC-er som er infisert av trojaneren, og tirsdag morgen var det snakk om opp mot 2.000 infiserte PC-er her i landet.

Om lag 200 av disse er blitt brukt til innlogging i nettbanken mens trojaneren var infisert. Men det trenger ikke nødvendigvis å bety at det er gjennomført falske transaksjoner via disse PC-ene.

Sikkerhetstiltak


- Det settes inn ulike sikkerhets- og mottiltak for å stoppe denne kriminaliteten, og det er bankene selv som har avdekket virksomheten, sier Stine Neverdal, kommunikasjonsrådgvier i FNO.

Kvalheim understreker at det fortsatt er trygt å bruke nettbank.

- Men sikkerhet er en kontinuerlig prosess, og vi må stadig oppdatere oss. Det er denne trojanervarianten ved navnet SpyEye et godt eksempel på, sier han.

Oppdater!


De to foreningene oppfordrer folk til å holde PC-ene oppdatert, og det samme gjelder selvsagt antivirusprogramvaren.

- Hvis folk oppdager noe uvanlig ved innloggingen, eller ved selve nettbanken, er det viktig å ta kontakt med banken så raskt som mulig. Det samme gjelder hvis det skulle oppdages ukjente transaksjoner, sier Kvalheim.

Finanstilsynet, Kripos og NorCERT i Nasjonal Sikkerhetsmyndighet er informert om saken.