Danske Susanne Biers «In a Better World» fikk Oscar for beste utenlandske film.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
• Følg Oscar-utdelinga i vårt livestudio!
Filmen vant tidligere i år Golden Globe-pris.
- Åh, min Gud! Er denne ekte? utbrøt Bier på podiet.
Slo favoritten
Det er tredje gang i filmhistorien at en dansk film tar hjem Oscar-pris i klassen «beste fremmedspråklige film». Tidligere Gabriel Axel (1988) og Bille August (1989) vunnet.I en bedre verden vant foran storfavoritten i denne kategorien, «Biutiful» med Javier Bardem i hovedrollen.
Narkobokser
Amerikanske Melissa Leo fikk prisen for beste kvinnelige birolle i «The Fighter», der hun spiller den livlige moren til to boksere. Leo, som også var nominert til Oscar for to år siden, mottok prisen fra den 94 år gamle Hollywood-legenden Kirk Douglas.Walisiske Christian Bale ble belønnet med Oscar for beste mannlige birolle for sin innsats som narkoman-eks-bokser i «The Fighter».
«Toy Story 3», som i løpet av fjoråret innkasserte drøyt 6,2 milliarder kroner verden over i billettinntekter, ble ikke uventet kåret til beste animasjonsfilm.
Trent Reznor, rockemusikeren som er mest kjent for bandet Nine Inch Nails, mottok prisen for beste filmmusikk. Han lagde musikken til «The Social Network».
Han er nå i gang med å lage filmmusikken til den amerikanske remaken av «Menn som hater kvinner».












Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen