Restene av byen Kesennuma i Nord-Japan brenner ukontrollerbart

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
KNUSTE BILER: Brannen skal ha startet når klynger med ødelagte biler og hus begynte å lekke olje og drivstoff. Foto: REUTERS/YOMIURI/SCANPIX

KNUSTE BILER: Brannen skal ha startet når klynger med ødelagte biler og hus begynte å lekke olje og drivstoff. Foto: REUTERS/YOMIURI/SCANPIX

(Dagbladet): Store områder i og ved byen Kesennuma står i brann, melder den japanske kringkastingen NHK. Byen har 74.000 mennesker, skriver NTB.

Drivstoff tok fyr

Kesennuma, i Miyagi-prefekturen, er en av mange byer og landsbyer i Nord-Japan som er rammet særlig hardt av jordskjelvet.

Oversvømmelsene og skader på infrastrukturen førte til at delene av byen som ikke er oversvømt, brenner kraftig. Byen ligger ca. 150 kilometer vest for episenteret for jordskjelvet, som igjen er 24 kilometer under havoverflaten.

Vitner opplyser om at brannen oppstod når tsunamien veltet og knuste flere biler. Det førte til at de begynte å lekke drivstoff og olje. Flakene tok fyr flere timer etterpå.

Ingen håp

Ifølge NHK er det antakelig ingen håp om å slukke flammene. Brannvesenet skal enda ikke ha ankommet, ifølge nyhetsbyrået AP.

Byen er kjent som et turiststed ut mot Stillehavet. Fiske er den sekundære næringen.

I et skipsverft i nærheten av byen ble også 80 arbeidere skylt ut i havet. Imens fortsetter tsunamien på sin ødeleggende ferd over Stillehavet.

Passasjertog tatt av bølgene

Litt sør for Kesennuma i samme Miyagi-prefekturen forsvant et helt passasjertog, melder nyhetsbyrået Kyodo. Det er fortsatt ingen spor etter verken toget eller passasjerene. Det er uvisst hvor mange som var om bord, eller om det er skjelvet eller tsunamien som har skylden.

Toget
var på strekningen mellom Sendai og Ishinomaki og var i nærheten av Nobiru stasjon når skjelvet startet.