På vei mot verste Lemen-år siden 70-tallet.
Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no
- Jeg hørte om noen som kjørte veien fra Tolga mot Sømådalen i Engerdal og telte over 300 døde lemen etter veien. Dette skyldes at lemen krysser veien og ikke bryr seg om det kommer bil, sier Nordsveen til NRK.
Tror og håper
Tidligere i vinter uttrykte forskere at de både tror og håper at fjellheimen vil myldre av småsinte lemen denne våren. Nordsveen, som selv har hatt besøk av de hissige gnagerne på terrassen sin, sier det ser ut til å bli ekstremt mye lemen i år.- De kommer pilende overalt. De er noen hissige, små skapninger. Jeg tror sist vi hadde et så ekstremt lemenår, var på slutten av 1970-tallet. Dette går i bølger. De sprer seg enormt fort.
Værforholdene i vinter skal ha vært perfekte for den lille, tjukke pelskrabaten med sine fire store fortenner, opplyste biolog Per Gustav Thingstad ved NTNU Vitenskapsmuseet til NRK tidligere i vinter.
Produserer mange unger
Gnageren lever under snøen, hvor den koser seg med mose og annen vegetasjon. Siden de blir kjønnsmodne etter bare tre uker og drektighetstiden er like kort, er muligheten for å produsere mange unger stor.Smågnagerårene er viktige for dyras næringskjede. I et lemenår er det kjempeforhold for annet småvilt, reven får mat, og rypefugler og orrfugl får være i fred. Lemen kan riktignok ikke sprekke når den blir sint, men den kan terges slik at den får så store problemer med stoffskiftet og blodtrykket at den kan dø av stress, ifølge Thingstad.
(NTB)















Anbefal artikkelen via e-post
Anbefal artikkelen via mobil
Skriv ut artikkelen