Med svarte trøfler og vin fra Piemonte.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
VINETIKETTEN: Fenocchio Terraverga Special Edition av Alberto Fenocchio, Bibbi Børresen og Klaus Hagerup. Foto: OLE C.H. THOMASSEN

VINETIKETTEN: Fenocchio Terraverga Special Edition av Alberto Fenocchio, Bibbi Børresen og Klaus Hagerup. Foto: OLE C.H. THOMASSEN

OVNSBAKT PAPRIKA: Pepperoni al forno insalata.

OVNSBAKT PAPRIKA: Pepperoni al forno insalata.

OPPSKRIFTEN

Ovnsbakt paprikasalat



Pepperoni al forno in insalata er ovnsbakt paprika i olivenolje, en nedlagt grønnsak det er vanlig å ha stående i kjøleskapet.

Du trenger til 4 personer:

2 store røde paprika

2 store gule paprika

3-4 spiseskjeer jomfruolje

Noen stilker ferske urter, oregano, rosmarin og timian.

2 spiseskjeer tørket oregano

2 hvitløkfedd, finhakket.

Nykvernet pepper og salt.

Paprikaene skjæres i naturlige båter ved å la kniven følge de langsgående furene. Rens nøye vekk stilk og indre hvite ribber og frø. Skyll godt. Legg båten rett i en liten langpanne som er dekket av olivenolje i bunnen. Stør over den finhakkete hvitløken og den tørkete oreganoen. Fordel de friske urtekvastene mellom paprikabåtene. Pepre og salt, hell over resten av olivenoljen.

Dekk langpanna med aluminiumsfolie, helt tett slik at ikke fuktigheten fordamper. Settes nederst i ovnen på 170 grader og bakes i en time og 45 minutter.

Legges i glass med skrulokk, uten krydderstilkene. Holdbarhet i flere uker i kjøleskap.

Serveres kald som antipasto.

Kilde: Fra boka med tillatelse fra forlaget.

SKINKE: Prosciutto crudo med valnøtter.

SKINKE: Prosciutto crudo med valnøtter.

• Dagbladets vinanmeldelser finner du her.

(Dagbladet): Jeg står på trappa til et rødt, tydelig etappebygget hus i østfoldske Gressvik, langt fra italienske viner, trøfler og andre godbiter.

Tror jeg.

Vel innenfor i Hagerup og Børresens hjem, som synes å være bygget rundt et kjøkken av den nesten profesjonelle sorten, møtes vi av italiensk tale.

Det er vinmakeren Alberto Fenocchio og hans kone Annamaria som er på besøk.

Og det lukter godt.

Bibbi Børresen, kona til Klaus Hagerup, er i gang med tilberedelse av lunsjen.

Den er helt og holdent av den italienske sorten.

Reiselykke

Klaus Hagerup tripper smilende omkring akkurat sånn passe distré og hyggelig som jeg har sett ham for meg etter å ha lest boka «Lykke i Piemonte - en mat og vinreise».

Boka er illustrert av Fredrik Skavlan.

Ganske parodierende streker, frekke og morsomme, men tilstrekkelig omtenksomme til å gi en ekstra dimensjon utover bokas fotografier.

Boka er en latterframbringende blanding av ei kokebok og en reiseskildring.

Klaus Hagerups selvironi, en levende framstilling av 14 dager med matorgier og gode viner, står i skarp kontrast til Bibbi Børresens nøyaktige beskrivelser av vinprodusenter, mat og oppskrifter.

Etter å småhumret til det hagerupske vidd, fått vann i munnen av Børresens fakta, er vi klar for et lite stykke Piemonte.

For boka gir umiddelbar reiselyst.

Du føler at du allerede har reist, men er sulten på mer.

Lunsj

Høydepunktet er Fenocchios medbrakte svarte trøfler.

Servert som harmonisk mandoliniserte flak over linguini, smal bandpasta.

Fersk selvfølgelig.

Vinen er et kapittel for seg.

Den er en Fenocchio Special Edition, komponert av tre tilstedeværende personer.

Ikke overraskende med fornavnene Alberto, Bibbi og Klaus.

Etiketten på baksiden av flaska har noen lett gjenkjennelige streker av den skavlanske sorten.

Vinen Fenocchio Langhe Rosso Terraverga er laget på: «nebbiolo for dens eleganse og struktur, barbera for friskhet og fruktighet og den sjeldne pellaverga, for sin originalitet og særegne duft av knust hvit pepper og bringebær», forteller den samme etiketten.

En gammel tradisjonen med å blande lokale druetyper for å lage en allsidig matvin.

Måltidet forløper dannet, på litt italiensk, mest engelsk og litt norsk.

Om det ikke hadde vært for at det var så østfoldsk på utsida, så hadde vi kunnet vært i Italia.

Nærmere bestemt i Piemonte, til bords med en vinmaker og hans kone, sammen med reisebokforfatterne, eller reiselederne, om du vil.

Livet

- Vi skal snart ned igjen, forklarer Bibbi og Klaus.

Måltidet er knapt over før det blir rastløs stemning.

Italienerne skal møte vinmennesker og importør.

Børresen og Hagerup skal holde foredrag og må gjøre seg klar i en fei.

Da er det snakk om et reisekåseri, egentlig om mat og vin, i Piemonte.

På vei ut får jeg inn et spørsmål.

- Hva er viktigst ved det å reise?

- Reiser forlenger følelsen av livet, forklarer Klaus.

Mens Bibbi nikker.

Arrivederci.
ANTIPASTO: En klassisk forrett, tomat og mozzarella.

ANTIPASTO: En klassisk forrett, tomat og mozzarella.

 

Matmest brukte emneord