- Vi visste utmerket godt at Mladic var her, sier innbygger i landsbyen Mladic skjulte seg i.

Tips oss 2400

Send tips til Dagbladet.no MMS/SMS: 2400 Tlf: 2400 0000 e-post: 2400@db.no

Mer info om tips
SINNE: Et hundretalls nasjonalister samlet seg i går i Beograd for å vise sin støtte til Mladic.  Foto: REUTERS/Stringer/Scanpix

SINNE: Et hundretalls nasjonalister samlet seg i går i Beograd for å vise sin støtte til Mladic. Foto: REUTERS/Stringer/Scanpix

Ratko Mladic:

* Øverstkommanderende for den nyopprettede bosnisk-serbiske hæren fra mai 1992
* Blir sammen med Radovan Karadzic betraktet som hovedmannen bak Srebrenica-massakren i 1995, der om lag 8.000 muslimer ble drept
* Slo seg ned i Beograd under beskyttelse av president Slobodan Milosevic etter krigens slutt
* Levde åpent i Beograd, men gikk i dekning etter at Milosevic ble pågrepet 31. mars 2001
* 21. juni 2008 ble Radovan Karadzic pågrepet i Beograd. Dermed rykket Mladic opp som den mest ettersøkte personen ved FNs krigsforbryterdomstol for det tidligere Jugoslavia, der han er mistenkt for folkemord under krig.

(NTB)
(Dagbladet): Det var i går kveld og i natt store protester mot pågripelsen av den ettersøkte krigsforbryteren Ratko Mladic i Serbia.


Gatekamper

I byen Novi Sad utviklet det seg til regelrette gatekamper da flere hundre serbiske nasjonalister støtte sammen med politiet. Også i Beograd samlet flere hundre Mladic-tilhengere seg for å vise sin motstand mot pågripelsen.

Mladic er tiltalt for folkemord og andre krigsforbrytelser.  Tiltalen mot ham omfatter særlig den langvarige beleiringen av Sarajevo fra april 1992 til september 1995, der rundt 10 000 mennesker ble drept, og Srebrenica-massakren i juli 1995, der rundt 8000 ubevæpna barn og voksne ble da systematisk likvidert.

Mladic er kalt «Slakteren fra Srebrenica», og han var den mest ettersøkte krigsforbryteren i verden inntil han ble tatt. Men han har fortsatt sterk støtte blant mange i hjemlandet.


- En militær helt

I byen Lazarevo, hvor han ble pågrepet, var det i går satt opp en plakat med teksten «Ratko Mladic er en helt» ved innfartsveien til byen.

Den britiske avisa The Guardian besøkte i går landsbyen.

- For oss er Mladic en helt, en militær helt. Han beskyttet oss mot Kroatia, Bosnia og til og med Slovenia. Han reddet familiene våre. Det er ikke bra med krig, men Mladic hjalp Serbia med å komme på fote igjen. Han var kommandanten, vår militære leder, sier en innbygger til avisa.

Andre innrømmer at det var en åpen hemmelighet at den ettersøkte generalen skjulte seg i landsbyen.

- La oss si som sant er, vi visste utmerket godt at Mladic var her, sier en mann i 40-årene ifølge NTB.


EU-flørt

FN klaget så seint som i går over Serbias manglende innsats for å pågripe Mladic.

Serbia ønsker å bli EU-medlemmer, men den manglende pågripelsen av Mladic har satt en stopper for dette. President Boris Tadic nevnte EU-ambisjonene allerede på pressekonferansen der han bekreftet pågripelsen, og det ble i går spekulert i om pågripelsen var timet direkte opp mot at EUs utenriksminister Catherine Ashton i dag besøker landet.

Serbiske nasjonalister forsøkte i går for øvrig å storme kontoret til president Boris Tadics demokratiske parti.


SKJULTE SEG: Tilhengere av Ratko Mladic samlet seg i Lazarevo der generalen ble pågrepet. Foto: REUTERS/Scanpix

SKJULTE SEG: Tilhengere av Ratko Mladic samlet seg i Lazarevo der generalen ble pågrepet. Foto: REUTERS/Scanpix